BRATISLAVA. Rozprašovače vodnej hmly sú v horúcich letných dňoch obľúbenou atrakciou na slovenských námestiach. Príjemne ochladzujú pokožku aj prostredie. Štúdia z Austrálie však upozorňuje, že vodná hmla môže byť spojená s potenciálnymi zdravotnými rizikami.
Vo vodných systémoch sa totiž môžu množiť patogénne mikroorganizmy a vypúšťať môžu kontaminovaný aerosól, ktorý je škodlivý pre ľudí, píše sa v štúdii, ktorú v roku 2021 publikoval Journal of Environmental Health.
Bakteriálne kolónie sa však môžu rozmnožiť kdekoľvek v prírode, hovorí Imrich Barák, vedúci oddelenia mikrobiálnej genetiky Slovenskej akadémie vied (SAV) „Nevidím v tom zjavné nebezpečenstvo,“ povedal Barák.
Riziko tam je
Rozprašovače vodnej hmly tvoria pod silným tlakom jemné kvapôčky vody cez špeciálne trysky. Kvapôčky sa rýchlo sa rozptyľujú vo vzduchu a vytvárajú hmlu, vysvetľuje firma Profifog, ktorá sa na hmlové systémy špecializuje.
Mestá rozprašovače bežne využívajú v parkoch či na námestiach s cieľom znižovať okolitú teplotu, prašnosť a tiež zlepšovať kvalitu vzduchu.