BRATISLAVA. Ivan Šimko dnes skončí vo funkcii povereného ministra vnútra úradníckej vlády. Premiér Ľudovít Ódor. dnes doručí prezidentke Zuzane Čaputovej formálny návrh na odobratie Šimkovho poverenia, a to po vzájomnej komunikácii s prezidentkou. Strany reagovali na odvolanie dočasného ministra rôzne.

Demokrati
Mimoparlamentná strana Demokrati očakáva od premiéra Ľudovíta Ódora plán na zabezpečenie policajného vyšetrovania korupcie bez zásahov politikov. V nestabilnom predvolebnom období považuje pokoj v polícii za kľúčový.
Uviedla to v reakcii na koniec ministra vnútra Ivana Šimka vo funkcii, informoval Matúš Mandrák z tlačového oddelenia strany Demokrati.
"Očakávame od premiéra Ódora, že urýchlene spoločnosti predstaví plán na najbližšie mesiace, ako chce zabezpečiť, aby polícia pokračovala bez zásahov politikov vo vyšetrovaní veľkej korupcie, ktoré sa naštartovalo za našej vlády," vyhlásili Demokrati.
Ako dodali, na zdravé fungovanie rezortu vnútra je potrebné, aby medzi ministrom a policajným prezidentom bol vždy prítomný vzájomný rešpekt a pochopenie svojich rolí a kompetencií každého z nich.
OĽaNO a priatelia
Hnutie OĽANO a priatelia vyzvalo prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Ľudovíta Ódora, aby vysvetlili skutočné dôvody odchodu Ivana Šimka z funkcie ministra vnútra.
Žiada priblížiť vyjadrenia o jeho snahách získavať informácie o niektorých vyšetrovaných prípadoch, považuje ich za vážne. Šéf hnutia Igor Matovič víta, že Šimko vo funkcii skončil, no mohlo k tomu prísť skôr.
Prezidentka a premiér by mali podľa Matoviča vysvetliť verejnosti, o aké informácie sa mal Šimko zaujímať. Ak došlo k snahe o získavanie informácií o niektorých vyšetrovaných prípadoch, je to podľa šéfa OĽANO a priatelia pochybenie vlády, poukázal na stredajšej tlačovej konferencii.
Matovič reagoval na Ódorove slová o Šimkovom vnímaní prístupu k polícii a získavaniu informácií, keď oznamoval, že vo funkcii končí. Návrh na odobratie poverenia odôvodnil premiér naštrbenou dôverou medzi Šimkom a vedením polície.
Sme rodina
Odobratím poverenia Ivanovi Šimkovi viesť ministerstvo vnútra vyslala úradnícka vláda Ľudovíta Ódora do spoločnosti veľmi zlý signál, a to taký, že policajní úradníci budú rozhodovať o tom, kto bude a kto nebude ministrom vnútra. Na sociálnej sieti to uviedol predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár.
„Pamätáte si, keď bol veľmi krátku dobu ministrom vnútra Tomáš Drucker? Tiež chcel urobiť určité zmeny, ale postavil sa mu policajný úradník - vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar a dopadlo to tak, že odišiel Drucker. Teraz sa stalo presne to isté. Šimko chcel urobiť určité zmeny a zrazu sa mu postaví pár policajných úradníkov a padá hlava Ivana Šimka," tvrdí Kollár.
Za ľudí
Strana Za ľudí víta koniec Ivana Šimka vo vedení ministerstva vnútra. Predsedníčka strany Veronika Remišová tvrdí, že Šimko zastavil všetky pozitívne a dôležité zmeny, ktoré rozbehla predchádzajúca vláda a neakceptovateľným spôsobom zasahoval do práce polície. Pomáhal tým podľa nej hlavne lídrovi Smeru Robertovi Ficovi.
"Ľudia čakali od novej vlády do volieb pokoj a poriadok, no prišiel chaos, zmätok a vojna medzi políciou a ministrom vnútra," uviedla Remišová.
Označila za paradox, že hlavným cieľom vlády prezidentky Zuzany Čaputovej malo byť doviesť Slovensko bezproblémovo k predčasným voľbám, no miesto toho bude vláda bez ministra vnútra.
Pripomenula, že tento rezort je z pohľadu organizácie a zákonného priebehu volieb najdôležitejší. Rovnako bezodkladne by mali prezidentka a premiér Ľudovít Ódor podľa Remišovej riešiť výmenu šéfa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča.
Hlas
Premiér Ľudovít Ódor nepovedal jediný relevantný argument, pre ktorý by bolo potrebné odvolať ministra vnútra Ivana Šimka. Uviedol to predseda strany Hlas Peter Pellegrini na dnešnej tlačovej besede.
Uviedol, že nie je potvrdené, že by zasahoval do vyšetrovania, alebo chcel vykonať personálne zmeny, na ktoré mal podľa Pellegriniho ako minister vnútra právo.
Strana Hlas považuje za neprijateľné, aby dva a pol mesiaca pred voľbami nemalo Slovensko riadneho ministra vnútra, ktorý zodpovedá za demokratický priebeh volieb.
„Polovica obyvateľov našej krajiny sa obáva, že voľby môžu byť predmetom manipulácie a že výsledky môžu byť pozmenené v prospech niekoho, nie na základe volebného výsledku. Je to hazard s dôverou obyvateľstva v demokratické princípy krajiny," uzavrel predseda Hlasu.
SaS
Strana SaS rešpektuje rozhodnutie premiéra Ľudovíta Ódora ukončiť pôsobenie Ivana Šimka na poste ministra vnútra.
Zároveň dodala, že predseda vlády sa sporom Šimka s policajným prezidentom Štefanom Hamranom nechal vtiahnuť do predvolebnej kampane, informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.
"Máme za to, že minister vnútra má mať jasnú zodpovednosť za výkon a prácu polície. Napriek tomu, že dočasne poverený Ivan Šimko mal len doviesť Slovensko k predčasným voľbám, jeho odvolanie sa teraz môže stať opätovným predmetom hoaxov o manipulácii volieb," komentovala SaS.
Smer
Prezidentka odvolala Šimka, pretože začal vidieť zverstvá, ktoré pácha NAKA, a hovoriť o nich. Uviedol to líder strany Smer Robert Fico s tým, že prezidentka ich dlhodobo kryje. Tento krok má podľa strany viesť k dokončeniu úlohy zničiť opozíciu a zmanipulovať voľby vyfabulovanými trestnými stíhaniami.
Fico podotkol, že premiér Ľudovít Ódor nepovedal ani jednu vetu, prečo má Šimko skončiť vo funkcii, a dôvody len naznačoval. Jediný dôvod takého kroku je preto podľa neho to, že Šimko "pchal nos tam, kde nemal". Tvrdí, že Čaputová od začiatku súhlasí s likvidáciou opozície prostredníctvom trestného práva.
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák sa zhodli, že vyjadrenia Šimka, ktoré mali byť dôvodom jeho odchodu, boli v súlade so zákonom.
Obetovanie ministra, ktorý nemal v minulosti žiadne porušenia zákona, je podľa Gašpara znakom, že sa niečo chystá. Tvrdia, že chcú využiť Policajný zbor na manipuláciu predčasných volieb prostredníctvom vyfabulovaných trestných stíhaní.