BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš by mal skončiť vo funkcii, pretože figuruje v prípade odchodu Ivana Šimka z postu ministra vnútra.
Žiada to líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič.
Strojca kauzy
Odvoláva sa na vyjadrenia Šimka, že Bíreš sa zaujímal o zásah polície na ministerstve pôdohospodárstva, a preto chcel sprostredkovať stretnutie Bíreša s policajným prezidentom Štefanom Hamranom.
Matovič označil Bíreša za strojcu kauzy okolo Šimka. Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor by podľa neho nemali o tejto kauze mlčať a "zakrývať Bíreša", inak sa podpisujú pod praktiky "našich ľudí". Kritizoval, že Bíreš si mal zavolať "na koberček" policajného prezidenta.

Hamran podľa Matoviča potvrdil, že za zlyhaním Šimka je Bíreš, hoci ho nemenoval. Dodal, že následne to mal potvrdiť samotný Šimko. Hamran vo štvrtok uviedol, že naštrbením dôvery pre neho mali byť aj Šimkove snahy o informácie z prebiehajúceho vyšetrovania.
Podľa Hamrana ich chcel Šimko získať v prítomnosti štátneho úradníka, na ktorého podriadených pracovníkov smerovali podozrenia polície. "Prvýkrát som vtedy nesplnil pokyn nadriadeného, odmietol som na takéto stretnutie ísť," zdôraznil.
Premiér to nepovažuje za problém
Premiér Ľudovít Ódor nepovažuje za problém, že sa minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš verejne aj osobne dožadoval vysvetlenia o primeranosti zásahu v jeho rezorte. TASR jeho stanovisko poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
"Pre premiéra je dôležité, že nežiadal o žiadne informácie nad rámec zákona a nebolo jeho snahou zasahovať do práce polície či ju akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať," uviedli z tlačového odboru.
Úrad vlády pripomenul, že premiér sa opakovane vyjadril, že existuje viacero dôvodov, pre ktoré požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odňatie poverenie pre exministra vnútra Ivana Šimka.
Prezidentka dôveruje Hamranovi aj Bírešovi
Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš aj policajný prezident Štefan Hamran majú dôveru prezidentky Zuzany Čaputovej. Uviedla to na svojom pracovnom výjazde v tekovskom región.
Výkon a spoluprácu s ministrom Bírešom považuje za dobré a nevidí dôvod na jeho odvolanie. Dodala, že nemá prístup k iným informáciám ako medializovaným a nateraz nebude vyvodzovať zodpovednosť.
Za neprimerané považuje aj výzvy na odvolanie policajného prezidenta. Ak by bol dôvod na to, aby policajný prezident skončil, očakávala by od bývalého ministra vnútra Ivana Šimka, aby prišiel s konkrétnymi argumentami, prečo sa chce takýmto spôsobom rozhodnúť.
Vyjadrenia lídra Smeru Fica, že so zotrvaním Hamrana vo funkcii pomáha Progresívnemu Slovensku, označila za absurdné. Odmietla tiež, že by na to mal dosah špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Poznamenala, že poslanci, ktorí žiadajú odvolávanie, mali možnosť vyjadriť dôveru vláde odborníkov. "V tom prípade by mali personálnu právomoc nad jednotlivými členmi vlády. Nechali to na mne, nevyslovili dôveru, takže sa rozhodujem ja na základe všetkých dôvodov, ktoré považujem za opodstatnené," skonštatovala Čaputová.
Prezidentka zároveň pripomenula, že účelom vlády odborníkov podľa prezidentky nebola personálna revolúcia v inštitúciách, ktoré podliehajú vláde. "Účelom vlády odborníkov okrem iného bolo upokojenie a zastabilizovanie situácie vrátane personálnej stability," priblížila.
Odchod Šimka
Šimko skončil vo funkcii ministra vnútra v stredu 19. júla. Návrh na odobratie poverenia odôvodnil Ódor naštrbenou dôverou medzi Šimkom a vedením polície.
Prezidentka akceptovanie návrhu vysvetlila snahou neohroziť personálnu stabilitu v Policajnom zbore, zároveň odmietla, že by konala na niekoho nátlak. Vedením rezortu je poverený predseda vlády.