BRATISLAVA. Podobný prípad sa nestal nikdy predtým ani potom. Na konci mája 2005 polícia využila médiá, aby rozšírila falošnú správu o mafiánskej vražde advokátky Gabriely Matuškovej a únose finančníka Branislava Prieložného z finančnej skupiny Istrokapitál.
„Prípad 31-ročnej advokátky z Banskej Bystrice, ktorú včera niekto surovo zastrelil v jej aute medzi Hornou a Dolnou Mičinou, naberá na obrátkach,“ hlásila vo večerných správach TV Markíza moderátorka Mariana Ďurianová.
O záhadnom incidente informovali všetky veľké televízie a noviny vrátane SME. Polícia sa oficiálne k ničomu nevyjadrovala.
Až na tretí deň vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak (teraz kandiduje za stranu PS, pozn. red.) na tlačovej besede oznámil, že všetko je inak.
Ak by filmári plánovali nakrútiť pokračovanie úspešnej čiernej komédie Invalid, kauza rašelina by bola ideálnou predlohou.
V článku sa dočítate
- ako sa rašelina stala predmetom miliardového boja, v ktorom išlo o životy,
- prečo polícia nafingovala vraždu a únos známeho podnikateľa,
- ako kauzu uzavreli súdy, kto je víťaz a kto porazený,
- reportáž z rašeliniska - či sa z neho stal výnosný biznis,
- vysvetlenie botanika, ako funguje rašelina a prečo je zázrakom prírody.
Kauza rašelina
Podstatou kauzy bol boj o veľké ložisko kvalitnej rašeliny, ktoré sa nachádza pri obci Suchá Hora na hranici s Poľskom.
Podnik, ktorý rašelinu spracúval, po páde socializmu získal v takzvanej malej privatizácii podnikateľ Tomáš Singer. Pred miestnymi sa vtedy prezentoval ako poradca exprezidenta Michala Kováča.
Bol rok 1992. O štyri roky firma Rašelina Singer skrachovala. Investičná a rozvojová banka, ktorá mala na majetok záložné právo, ho postúpila za 41 miliónov korún na firmu Quido podnikateľa Tobiáša Loyku. Zmenila názov na Rašelina Quido, neskôr na Peat Group.
Zmenené meno mal aj podnikateľ Loyka. Pôvodne sa volal Ján Barborík. Údajne tak urobil preto, aby zakryl svoju kriminálnu minulosť. V tom čase už bol trinásťkrát súdne trestaný. Známy bol agresívnym a vulgárnym spôsobom komunikácie.
Na kúpu podniku použil Loyka zmenku Poštovej banky, ktorú však nesplácal. Firma tak išla do konkurzu. Zmenku získala spoločnosť Prominent Holding ovládaná Priložným a začala od Loyku dlh vymáhať.
Správkyňou konkurznej podstaty bola spomínaná právnička Matušková. Pre Prieložného pracovali bývalí príslušníci SIS Michal Hrbáček a Martin Lieskovský, ktorí sa podľa výsledkov vyšetrovania podieľali na únose syna exprezidenta Kováča v roku 1995. Figurovali aj v ďalších kauzách.
Boj o čierne zlato
Spor sa ťahal dlhé roky. Prieložného firmu na súde zastupoval exminister spravodlivosti a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský. Loykovým právnikom bol prominentný advokát Ernest Valko.