BRATISLAVA. Bývalý minister vnútra Ivan Šimko nie je jediný člen vlády, ktorý sa zamotal pri vysvetľovaní sporu s policajným prezidentom Štefanom Hamranom.
Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s premiérom Ľudovítom Ódorom sa postavila za Hamrana a Šimka v stredu odvolala. Dôvody ani jeden z nich jasne nevysvetlil.
Vedenie polície na čele s Hamranom najskôr hrozilo, že sa vzdá funkcií na protest proti Šimkovým praktikám.
Zásahy sa týkali nominácie do funkcií na policajnej inšpekcii a snahy získavať informácie zo živého vyšetrovania nekalých praktík v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
Spor medzi Šimkom a políciou bol aj v tom ako minister komentoval jej prácu na facebooku. Napísal napríklad, že policajti nesmú mať rozviazané ruky a patria pod kontrolu politiky.
Hamran vo štvrtok opísal, ako si ho Šimko predvolal 22. júna – v deň zásahu NAKA na ministerstve pôdohospodárstva a v platobnej agentúre.
Šimko najskôr odmietal, že by sa zaujímal o vyšetrovanie v živých veciach. Tvrdil, že taký spor ani neeviduje. Neskôr vysvetľoval, že to nebol on, kto nezvyčajné stretnutie s Hamranom inicioval. O informácie ho vraj žiadal sám minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.
V článku sa dočítate:
- Ako kauzu vysvetlil minister pôdohospodárstva.
- Aké podozrenia sa vedú voči zadržaným pracovníkom ministerstva.
- Čo je nové po zatýkaní na ministerstve a PPA.
„Pán minister sa o to zaujímal, čo bolo logické, a požiadal ma o stretnutie. Tak sme sa aj stretli. Vtedy som volal policajnému prezidentovi a pozval som ho k sebe na toto stretnutie a on mi povedal, že by to nebolo dobré. Tak som to rešpektoval,“ vysvetľoval Šimko pre Denník N.
Polícia mu pritom písomné informácie na vyžiadanie dala, to mu však podľa Hamrana nestačilo.