BRATISLAVA. Premiér Ľudovít Ódor sa pre situáciu s nedostatkom pediatrov v piatok stretne s predsedom lekárskych odborárov Petrom Visolajským aj s odborníčkou rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elenou Prokopovou.
"Chcem si vypočuť obe strany a potom sa na základe faktov a argumentov rozhodneme, ako ďalej," uviedol premiér.
Návrhy závisia od záverov stretnutia
Na základe záverov stretnutia sa podľa jeho slov uvidí, či vláda príde s nejakými legislatívnymi zámermi a návrhmi na ich prijatie v skrátenom legislatívnom konaní. Priblížil, že s oboma stranami bude rokovať zvlášť. Nechce, aby sa do rozhovoru vnášali emócie.
Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s nedostatkom pediatrov navrhuje viaceré opatrenia. Chce napríklad skonsolidovať sieť ambulantných pohotovostí.
Navrhuje tiež skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí, ktoré by sa podľa neho mohlo riešiť aj na mimoriadnej schôdzi parlamentu.
S tým nesúhlasia lekárski odborári. Zmena podľa nich preťaží nemocnice. Vyzvali preto rezort, aby problém riešil systémovo.

Hamran zatiaľ Ódora nevyrušil
Štefan Hamran bude aj naďalej prezidentom Policajného zboru, uviedol Ódor a dodal, že Hamranovi dôveruje.
„Zatiaľ som nezaznamenal nič, čo by ma vyrušovalo. Aj predchádzajúci minister vnútra Ivan Šimko, keď odchádzal, povedal, že dôveruje policajnému prezidentovi. Ja mu tiež dôverujem," povedal Ódor.
Zároveň predpokladá, že polícia bude aj naďalej pokračovať v odhaľovaní káuz s tou istou intenzitou a motiváciou bez toho, aby do toho zasahoval.
Ódor si taktiež nemyslí, že vzťah medzi policajným prezidentom a šéfom rezortu vnútra má byť postavený na emóciách.
„Myslím si, že aj Hamran aj ja sme dostatoční profesionáli na to, aby sme tieto emócie do vzťahu nedostali. Podľa mňa emócie vznikajú vždy z toho, ak nie je dostatočne otvorená a jasná komunikácia," uviedol.
Neprospieva to maďarskej menšine
Ódor sa vyjadril aj k výrokom maďarského premiéra Viktora Orbána o Slovensku ako o "odtrhnutom území" za neprijateľné.
"Akékoľvek spochybňovanie územnej integrity Slovenska je neprijateľná vec. Neprospieva to ani bilaterálnym vzťahom a nepomáha to ani maďarskej menšine na Slovensku," vyhlásil premiér.
Postoj slovenskej strany v tejto situácii bol podľa Ódora zatiaľ jasný. Dodal, že vedenie slovenskej diplomacie si predvolalo maďarského veľvyslanca Csabu Balogha a informovalo ho o tom, prečo sú vyjadrenia Orbána pre Slovensko neakceptovateľné a neprijateľné.
Orbán cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente.
Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v "odtrhnutých častiach krajiny".