BRATISLAVA. Kým Generálna prokuratúra pod vedením Maroša Žilinku v stredu avizovala dôkladné vyšetrenie nedávneho prípadu zastrelenia medvedice pri Sučanoch, polícia má už po dvoch dňoch v prípade jasno.
Pri obci neďaleko Martina napadlo zviera muža, keď sa prechádzal so psom, v piatok 14. júla. Do medvedice vystrelil dokopy 10 rán. Polícia začala trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Prípad dozoruje priamo generálna prokuratúra.
"Prokuratúra citlivo zvažuje všetky aspekty prípadu," konštatovala hovorkyňa Zuzana Drobová. Téma medveďov ožila po medializovaní viacerých prípadov útoku na človeka. Pred septembrovými voľbami sa jej chopili aj politici.
Polícia podľa SME v prípade Sučany už zhromaždila dostatok dôkazov. Vyšetrovanie plánuje v krátkej dobe ukončiť bez vznesenia obvinenia strelcovi.

„My sme nikoho nikdy neobvinili, ak v sebaobrane zastrelil medveďa, ale vždy musíme začať trestné stíhanie a preveriť všetky okolnosti,“ konštatuje šéf enviropolície Mário Kern.
Fakt, že muž na medveďa vystrelil viacej rán, podľa neho nie je ničím zvláštny. „Keď sa na vás rozbehne medveď, to nie je ako vo filme, že ho zastavíte jednou ranou, aj keby ste ho zasiahli a nespôsobíte mu smrteľné zranenie, tak ide ďalej."
V článku sa dočítate:
- ako prípady streľby na medvede policajti vyšetrujú,
- či je na Slovensku pytliactvo problém,
- ako fungujú skupiny, ktoré organizujú nelegálne poľovačky,
- prečo sú s pytliactvom spájaní aj politici Smeru.
Ako prípady vyšetrujú?
Štatistiky Štátnej ochrany prírody hovoria, že na Slovensku bolo za posledných desať rokov nelegálne ulovených 19 medveďov. U 33 nelegálne usmrtených zvierat bola presná príčina neznáma. Ochranári však majú indície, že ročne sa ich protizákonne uloví až stovka.