BRATISLAVA. Len päť dní pred voľbami 2002 predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník pred kamerami Slovenskej televízie oznámil, že jeho strana odstupuje z parlamentných volieb.
Kaník, ktorého strana v preferenciách nedosahovala ani dve percentá, to však napriek tomu dotiahol do vlády. Po odstúpení z volieb odporúčal voličom dať hlas strane SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
Kaník sa neskôr po voľbách, ktoré síce vyhralo HZDS, ale Vladimír Mečiar nedokázal zostaviť vládu, stal v Dzurindovej vláde ministrom práce. Jeho strana sa napokon s SDKÚ aj spojila.
Postup Kaník zopakoval aj v roku 2016. Vtedy štyri dni pred voľbami jeho Demokrati Slovenska odstúpili z volieb v prospech SaS Richarda Sulíka.
Aj dnes strany zo stredopravého spektra, ktoré chceli zabrániť prepadu hlasov, no v prieskumoch sa umiestňujú pod hranicou zvoliteľnosti, čelia otázkam, či z volieb neodstúpia.
"Ako starý matador vám musím povedať, že najhoršia smrť v politike je tá z vyplašenia," hovorí predseda Maďarského fóra Zsolt Simon, ktorému agentúra AKO v júlovom prieskume namerala necelé jedno percento podpory. V poslednom prieskume Focusu dosiahli 1,2 percenta.