SME

Generálna prokuratúra zrušila nátlakový duchovný program v trnavskom centre

Prípadom sa zaoberá aj polícia.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

TRNAVA. Generálna prokuratúra zasiahla proti vynucovaniu náboženského vyznania a viery u detí v Centre pre deti a rodiny Trnava.

Prokurátorka tam s okamžitou platnosťou zrušila "Duchovný program". TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová.

O programe rozhodla riaditeľka

Prokurátorka vykonala na pokyn generálneho prokurátora v zariadení previerku. "Bolo zistené, že v zariadení je uplatňovaný 'Duchovný program', ktorý striktným spôsobom vymedzuje spôsoby a možnosti praktizovania viery deťmi umiestnenými v zariadení," priblížila Drobová.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako tak, že plnenie povinností vyplývajúcich z programu sa od detí vynucovalo aj pod hrozbou trestov a bez ohľadu na ich vôľu.

"Z platnej právnej úpravy vyplýva povinnosť vytvárať v centrách pre deti a rodiny podmienky okrem iného aj na prejavovanie náboženského vyznania a viery. Je však potrebné zdôrazniť, že za vytváranie podmienok nie je možné považovať autoritatívne vynucovanie účasti detí na 'Duchovnom programe', o ktorého vydaní, bez opory v zákone, rozhodla riaditeľka zariadenia," podotkla hovorkyňa.

Bez nátlaku

K prejavom viery musí podľa prokuratúry dochádzať bez nátlaku zo strany vedenia zariadenia, respektíve bez vynucovania pod hrozbami trestov.

Dodala, že program uplatňovaný v Centre pre deti a rodiny Trnava nemá oporu v zákone, neprípustným spôsobom zasahuje do slobody náboženského vyznania a viery.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Detský domov vnucoval deťom náboženstvo. Exorcizmus nie je cesta nápravy, hovorí psychologička Čítajte 

"Z vyššie uvedených dôvodov prokurátorka netrestného odboru generálnej prokuratúry vydala dňa 1. augusta 2023 v zmysle zákona o prokuratúre príkaz prokurátora, ktorým s okamžitou účinnosťou 'Duchovný program' zrušila," doplnila Drobová s tým, že je zákonnou povinnosťou zariadenia tento príkaz vykonať.

Prípadom sa zaoberá aj trnavská polícia, informovala o tom televízia Markíza, ktorá na prípad upozornila po tom, ako sa na dianie v centre sťažovali zamestnanci a náhradní rodičia.

ÚPSVR program zrušil skôr

Na základe podnetov namietajúcich intenzitu a niektoré časti výchovy k viere preverilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny chod Centra pre deti a rodiny v Trnave a nastavený duchovný program operatívne zrušilo ešte začiatkom júla.

SkryťVypnúť reklamu

Pre TASR to uviedla Marianna Šebová z ÚPSVR.

Pracovníci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately naďalej aktívne osobne komunikujú priamo s deťmi o ich živote v centre.

"V uvedenom centre pre deti a rodiny bola nariadená rezortná hĺbková kontrola. Zároveň v tomto špecifickom prípade spolupracujeme s prokuratúrou," informovala Šebová.

Ako uviedla, je potrebné vziať do úvahy, že akákoľvek medializácia prípadu ovplyvňuje prostredie detí, ako aj ich samotné.

"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť bližšie informácie o prebiehajúcej kontrole v zariadení a rozhovoroch s deťmi," povedala pre TASR Šebová.

Zároveň dodala, že od prvého momentu konajú predovšetkým s ohľadom na deti. "Na základe výsledkov šetrenia, kontroly a komplexného zhodnotenia situácie kontinuálne pokračujeme v prijímaní adekvátnych opatrení. Riaditeľka centra pre deti a rodiny ukončila pracovný pomer dohodou," vysvetlila Šebová.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda viery

Komisára pre deti Jozefa Mikloška znepokojili udalosti v Centre pre deti a rodiny v Trnave týkajúce sa praktík náboženskej výchovy.

Obracia sa na všetky štatutárne orgány zariadení, v ktorých sú umiestnené deti, aby slobody a práva detí plne rešpektovali a aby nevynucovali od detí akýkoľvek postoj v otázkach náboženskej slobody. TASR o tom informovala Mária Gregušová z Úradu komisára pre deti.

"Komisár upozorňuje na to, že sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery je základným ľudským právom každej osoby, a teda aj dieťaťa. Do tohto práva patrí aj prejavovanie viery slobodne sám alebo aj s inými a tiež účasť na náboženských aktoch a náboženská výchova. Do pojmu slobody myslenia patrí aj právo nemať vieru," pripomenuli z úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Dané práva a slobody sú garantované systémom medzinárodných zmlúv a Ústavou. "Nie je prípustné nútiť kohokoľvek, aby vieru prejavoval, alebo naopak, zakázať, aby tak nečinil," dodali v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu