BRATISLAVA. Aj keď sa Andrej Danko s preferenciami okolo šiestich percent už vidí, ako zachraňuje Slovensko, bolo by preňho mimoriadne ťažké dosiahnuť podľa aktuálnych dát ešte oveľa výraznejší výsledok.
Ani po viac ako mesiaci od prekročenia hranice piatich percent sa zatiaľ pri SNS zásadnejšie neprejavil tzv. nabaľovací efekt, vraví riaditeľ Focusu a sociológ Martin Slosiarik.
Ide o situáciu, keď sa voliči začnú výrazne presúvať k strane, ktorej uverili, že má reálnu šancu dostať sa do parlamentu, lebo sa jej podarilo prekročiť hranicu zvoliteľnosti.
Raketový nástup v preferenciách zažila napríklad začiatkom roka 2010 SaS. Po prepuknutí kauzy okolo financovania SDKÚ-DS vystrelila na úkor strany Mikuláša Dzurindu z mesiaca na mesiac z podpory 5,1 percenta v januári na 9,6 percenta vo februári. Rast SaS pokračoval aj v ďalších prieskumoch Focusu.
Danko sa pritom v intenzívnej kampani snaží voliča oslovovať prilákaním viacerých tvárí nacionalistickej a dezinformačnej scény na kandidátku, z bilbordov zas hlása aj zastavenie fiktívnych hrozieb. "Spoločne zastavíme liberalizmus," oznamuje bilbord s veľkou Dankovou podobizňou.
SNS v júlovom prieskume Focusu napriek tomu oproti júnu dokonca o niečo poklesla - z 5,5 na 5,1 percenta. Ide však o minimálny posun, ktorý z hľadiska skutočnej podpory nič nemusí znamenať.

Agentúra AKO z meraní na konci júla SNS namerala preferencie 5,8 percenta, uprostred júla to bolo 5,1 percenta. Vo volebnom modeli Ipsosu pre Pravdu zverejnenom cez víkend SNS dosiahla porovnateľnú podporu ako v júlovom modeli agentúry pre Denník N - 5,2 percenta.
V augustovom volebnom modeli NMS Market Research pre denník SME sa Dankova SNS oproti júlu posunula z podpory 4,6 percenta na šesť percent.
O voliča sa bijú najmä so Smerom a Republikou
SNS sa napriek opakovanému zisku nad hranicou piatich percent v prieskumoch musí vyrovnať s tým, že veľkú časť voličov, ktorých by strana mohla oslovovať, už k sebe stihli pritiahnuť predovšetkým Smer a Republika.