BRATISLAVA. Slovensko pošle v rámci humanitárnej pomoci do Slovinska štyri ťažké pásové rýpadlá. Slovenská republika týmto krokom prejavuje solidaritu pre ničivými povodňami postihnuté Slovinsko a nadväzuje na pomoc ponúknutú predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, ktorý sa počas mimoriadnej situácie spojil so svojím slovinským náprotivkom Robertom Golobom.
Slovinsko požiadalo o konkrétne technické vybavenie prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany (UCPM). V tlačovej správe o tom informuje Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.
Potrebnú techniku, ako i odborne spôsobilý personál poskytne štátny Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), pričom koordináciu tejto humanitárnej pomoci aj prepravu nadrozmerných strojov zabezpečuje Sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra.

V rámci tejto humanitárnej pomoci je Slovensko pripravené poskytnúť Slovinsku štyri ťažké pásové rýpadlá a celkovo bude na mieste vyslania v nasadení päť pracovníkov SVP.
„Ponuka pomoci kolegom v EÚ je pre nás prirodzeným prejavom spolupatričnosti a profesnej cti, keďže živel, s ktorým dennodenne pracujeme, hranice štátov, politík či jazykov nepozná,“ poznamenal generálny riaditeľ SVP Ladislav Glinda.
Pásové rýpadlá sú v tejto chvíli pre Slovinsko, ktorého dve tretiny územia boli bezprostredne zasiahnuté povodňami a jej dôsledkami, mimoriadne potrebné. Rozsahom pomoci tak bude Slovensko patriť medzi najcennejších partnerov.
Styčným dôstojníkom celého vyslania bude zástupca Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, ktorý na mieste zabezpečí komunikáciu a koordináciu s miestnymi orgánmi, pričom bude zodpovedný aj za zasielanie pravidelných reportov o postupe prác.
„Úsilie, ktoré bolo pri zabezpečení takejto formy humanitárnej pomoci vyvinuté, má za cieľ čo najviac zmierniť následky tejto katastrofy a pomôcť s odstraňovaním škôd,“ zdôraznila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová a dodala, že medzinárodní partneri dnes vnímajú Slovensko ako silného a spoľahlivého partnera a v prípade potreby sú rovnako pripravení poskytnúť pomoc Slovensku v akejkoľvek kríze.
Ministerstvo vnútra v koordinácii s ministerstvom životného prostredia a ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí v súčasnosti aktívne komunikujú s Európskou komisiou o možnostiach zabezpečenia prepravy na miesto vyslania.
V procese riešenia je aj zapojenie ďalších zložiek štátnej správy. Pomoc Slovinsku doteraz poskytlo Nemecko, Francúzsko či Chorvátsko.