Košice/Snina 7. februára (TASR) - Prvé pojednávanie v spore o ochranu pred nekalou súťažou medzi českou akciovou spoločnosťou Jan Becher - Karlovarská becherovka (JBKB), Karlove Vary a slovenským výrobcom becherovky spoločnosťou DAJK, s. r. o., Snina sa uskutoční v pondelok 11. februára na Krajskom súde v Prešove.
Súdne konanie je v kontexte s dlhoročným, stále neuzavretým sporom o ochrannú známku becherovky, ktorý vedie JBKB s domažlickým podnikateľom Zdeňkom Hoffmanom. Ten sa vyhlasuje sa za jediného právoplatného majiteľa ochrannej známky a receptúry presláveného likéru. Sninská spoločnosť ju od neho získala na základe licenčnej zmluvy a jej predstavitelia, na rozdiel od JBKB sú presvedčení, že výroba a distribúcia slovenskej becherovky ich firmou je právne čistá. DAJK je už druhou slovenskou firmou, ktorej domažlický podnikateľ receptúru predal. Okrem SR umožnil vyrábať becherovku podľa svojej receptúry aj v Moskve, kde je situácia údajne o to priaznivejšia, že ruské orgány mu udelili už aj ochranné známky.
Podľa informácií právneho zástupcu firmy DAJK Júliusa Bučeka, DAJK začal vyrábať slovenskú becherovku v polovici roku 2000 a 1. februára 2001 získal za jej výrobu ocenenie Slovak Gold. S výrobu likéru spoločnosť prestala potom, ako prešovský krajský súd 6. júla 2001 rozhodol predbežným opatrením o pozastavení výroby. Stalo sa tak na návrh právneho zástupcu JBKB advokáta Ernesta Valka. "KS vydal na základe údajného dopúšťania sa nekalej súťaže v rozpore s ochrannou známkou predbežné opatrenie, v ktorom rozhodol, že sninský výrobca becherovky je povinný zdržať sa predaja a uvádzania na trh uvedeného druhu alkoholu," uviedol pre TASR Buček. Hoci sa DAJK proti vydaniu predbežného opatrenia odvolal, Najvyšší súd SR rozhodnutie KS potvrdil. Podľa Bučeka zastavením výroby vznikla spoločnosti strata asi 13 miliónov korún.
Domažlický podnikateľ Hoffman tvrdí, že je legitímnym držiteľom ochranných známok, pretože jeho rodina údajne získala darovaciu zmluvu k receptúre od samého Alfréda Bechera ešte v roku 1939. Práva JBKB vychádzajú podľa neho iba z procesu znárodnenia v roku 1948. Úrad priemyselného vlastníctva ČR však Hoffmanov návrh na výmaz ochranných známok vo vlastníctve JBKB zamietol. Hoci koniec právneho sporu domažlického podnikateľa s JBKB o ochrannú známku je zatiaľ v nedohľadne, takmer päťročná privatizácia svetoznámej českej likérky sa vlani skončila. Od štátu ju získal štvrtý najväčší liehovarnícky koncern na svete - francúzska spoločnosť Pernod Ricard. *ver som NNNN