BRATISLAVA. Čo s výsledkom volieb urobí, keď do nich svoj hlas pošle rekordná skupina 73-tisíc ľudí zo zahraničia, ktorí nie sú denne vystavení predvolebnej kampani?
Za sedemnásť rokov, odkedy sú voľby zo zahraničia možné, sa o ne práve pred septembrovými voľbami prihlásil doposiaľ najvyšší počet záujemcov. Pre veľký záujem vznikne pre voľby zo zahraničia osemnásť samostatných volebných okrskov.
Nebude už pri tom pochýb o tom, aké preferencie majú ľudia hlasujúci poštou. "Prvý raz budeme vedieť, ako volí zahraničie," hovorí riaditeľka odboru volieb na ministerstve vnútra Eva Chmelová.
Doteraz totiž hlasy veľkej väčšiny voličov zo zahraničia - tých, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt - putovali do miest a obcí ich trvalého pobytu. Pri sčítaní potom splynuli s výsledkami za dané miesto.
Po novom všetky hlasy poputujú na ministerstvo vnútra, kde ich v deň volieb zrátajú. Vznikne aj osobitná volebná komisia pre voľby poštou.
Aj keď na voľby z cudziny tento rok vyzývali aj strany ako SNS Andreja Danka či Republika Milana Uhríka, predošlé čiastočné výsledky z hlasovania naznačujú, že u voličov bodovali predovšetkým stredopravé politické strany.
V článku sa dozviete:
- Môžu hlasy zo zahraničia rozhodnúť o víťazovi volieb?
- Vytiahnu hlasy zo zahraničia preferencie Progresívneho Slovenska ešte vyššie?
- Dokedy treba hlasy zo zahraničia poslať na Slovensko?
- Ako treba pri voľbe poštou postupovať?
- Kedy sa budú počítať hlasy zo zahraničia?
- Môžem si to ešte rozmyslieť a prísť voliť na Slovensko?
1. Môžu hlasy zo zahraničia rozhodnúť o víťazovi volieb?
Môžu. Celkovo 73-tisíc ľudí, ktorí sa prihlásili o voľby zo zahraničia, môže predstavovať až 2,5 percenta hlasov - ak by bola účasť v septembrových voľbách rovnaká ako pred tri a pol rokom.