BRATISLAVA. Nebolí a nepáli. Aj preto si mnoho ľudí myslí, že neexistuje. Syfilis sa však veľmi rýchlo šíri medzi ľuďmi. Minulý rok počet prípadov tohto ochorenia dosiahol nový vrchol od začiatku jeho sledovania pred osemnástimi rokmi.
Prekonal aj rekord z roku 2018. Vtedy zaznamenali najvyšší výskyt v okrese Trebišov, kde bola chorobnosť naň šestnásťkrát vyššia ako celoslovenský priemer.
Po piatich rokoch je všetko inak a mestom s najvyšším výskytom syfilisu sa stala Bratislava. Vlani v nej bolo viac ako trojnásobne toľko prípadov ako v okrese Žilina, ktorý skončil na druhom mieste.
Syfilis je pohlavná choroba. Prenáša sa pohlavným stykom, kontaminovanými predmetmi a z tehotnej matky na nenarodené dieťa.
Prvým príznakom tohto ochorenia je vytvorenie zhruba centimetrového nebolestivého vredu. Najčastejšie sa objaví na pohlavných orgánoch. Keď sa syfilis nelieči, môže viesť k duševným chorobám až smrti.
V článku sa dozviete:
- prečo si ľudia myslia, že syfilis neexistuje,
- prečo je ho najviac v Bratislave,
- prečo sa netýka iba mladých.
Choroba, ktorá neexistuje
"Ľudia nie sú informovaní a myslia si, že toto ochorenie neexistuje," reaguje na rekordný nárast prípadov syfilisu Mária Šimaljaková, ktorá je prednostkou Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Zároveň je aj bratislavskou krajskou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu (náuka o pohlavných a kožných chorobách, pozn. red.).
Práve v tomto kraji bolo vlani najviac prípadov syfilisu z celého Slovenska. Až 151. Na samotnú Bratislavu z toho pripadlo 127 identifikovaných ochorení.