BRATISLAVA. Zadržaný bývalý policajný prezident je po piatkovom zadržaní na slobode. O jeho prepustení informoval v noci na sociálnej sieti jeho advokát Marek Para. Na slobodu ide aj ďalší zadržaný vysokopostavený policajt Roman Stahl.
"Tibor Gašpar prepustený," napísal na facebooku Gašparov advokát Marek Para a k statusu priložil aj fotografiu, na ktorej stojí spolu s obvineným Gašparom a Robertom Kaliňákom zo Smeru.
Prepustený v noci
"Dnes ráno okolo 2.00 h ma prepustil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry," uviedol Tibor Gašpar na videu, zverejnenom na sociálnej sieti. Dodal, že viac informácií poskytne v najbližších dňoch.
Pôvodne sme informovali, že Gašpara prepustil sudca, avšak vyšetrovateľ NAKA síce žiadal o väzbu pre oboch zadržaných, prokurátor špeciálnej prokuratúry však napokon súhlasil len s väzbou pre Stahla.

Stahl nasleduje Gašpara
Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v nedeľu podvečer napokon Stahla pustil na slobodu. Toho zadržali v rámci akcie Ezechiel 7 spolu s Gašparom. Sudca skonštatoval dôvodnosť stíhania, ale nevidel dôvody na väzbu. Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť.
Obvinený je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Tomu spolu s Gašparom vzniesli obvinenie z troch skutkov kvalifikovaných ako prečin podplácania. Ide pritom o úplatky v sume najmenej 110-tisíc eur.
Tretiemu obvinenému Stahlovi vzniesli obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a troch skutkov kvalifikovaných ako zločin prijímania úplatku.

Smer hovorí o právnych krokoch
Strana Smer informovala, že chystá právne kroky v súvislosti s Gašparovým zadržaním. Podľa strany mali byť porušené jeho základné práva. Poukazuje pritom na spôsob zadržania či neuvedenie jeho dôvodu v stanovenej lehote. Smer sa chce obrátiť aj na Ústavný súd SR.
Fico celý proces považuje za zlyhanie vlády. Odvolaný by mal byť podľa neho aj súčasný policajný prezident Štefan Hamran. V tejto súvislosti apeluje na premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je v súčasnosti poverený riadením rezortu vnútra, aj na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
Šéf strany Robert Fico zopakoval, že ide o "špinavú" predvolebnú kampaň na boj s opozíciou, ktorá bude pokračovať až do 30. septembra.
Podľa Fica ide len o začiatok
Fico tiež uviedol, že zadržanie policajného exprezidenta bol len začiatok. "V najbližších dňoch príde k útokom na všetkých, ktorí majú iný názor na zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície," vyhlásil. Okrem generálneho prokurátora sa podľa jeho slov NAKA a ÚŠP "chystá" aj na šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii uviedol, že nedisponuje informáciami o krokoch polície voči jeho osobe. "Predmetnými informáciami nedisponujem a k vyhláseniam politických strán sa vyjadrovať nebudem," uviedol Žilinka v reakcii.
Aláč zase prostredníctvom hovorkyne Zuzany Morávkovej ubezpečil verejnosť, že SIS si plní svoje zákonné úlohy tak, aby spravodajská ochrana SR bola zabezpečená riadne, v súlade so zákonom. "SIS v súlade so svojím poslaním bezpečnostnej a spravodajskej služby štátu zásadne nekomentuje mediálne vyjadrenia politikov," uviedla v reakcii Morávková. Vníma však, že sa opakovane objavujú rôzne informácie a útoky smerujúce proti spravodajskej službe aj proti riaditeľovi SIS.
Hamran dúfa, že OČTK vedia, čo robia
Policajný prezident Štefan Hamran pevne dúfa, že vyšetrovateľ aj dozorujúci prokurátor ako orgány činné v trestnom konaní a ako jediní kompetentní konať v trestnoprávnych veciach vedia, čo robia, "a dôkazy majú také, že obstoja".
Policajný zbor sa podľa jeho slov komplexnejšie vyjadrí k celej situácii budúci týždeň.
Úrad špeciálnej prokuratúry odsúdil útoky Smeru
V právnom štáte je bežné, ak sa prokurátor nestotožní s právnym názorom vyšetrovateľa na existenciu dôvodov väzby. Neprípustné sú však osobné agresívne útoky na vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí nerozhodujú podľa predstáv. Poukázal na to Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v súvislosti s postupom orgánov činných v trestnom konaní v prípade Gašpara a Stahla.
"Je bežnou situáciou, ak sa prokurátor nestotožní s právnym názorom vyšetrovateľa na existenciu dôvodov väzby. Rovnako ako je bežné, ak sa s návrhom prokurátora nestotožní sudca pre prípravné konanie alebo ak príde k rôznym názorom medzi prvostupňovým a nadriadeným (sťažnostným) súdom. Tak to funguje v právnom štáte. Čo, naopak, je v právnom štáte neprípustné, sú osobné agresívne útoky na vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí nerozhodujú podľa predstáv podozrivých a obvinených osôb," uviedol úrad v stanovisku, ktoré TASR poslala jeho hovorkyňa Zuzana Drobová.

Beata
Balogová
