BRATISLAVA. S podvodmi, ktoré využívajú umelú inteligenciu, už majú problém aj veľké slovenské spoločnosti. Podvodníci sa najnovšie snažili prostredníctvom videohovoru napodobniť zakladateľa spoločnosti GymBeam Dalibora Cicmana.
Ten na stránke LinkedIn opísal situáciu, keď jeho kolegovi prišla správa. Napísal ju účet s totožnou fotografiou, ako má šéf GymBeamu, a stálo v nej, že s pracovníkom potrebuje urgentne hovoriť.
Zamestnanec si neuvedomil, že nejde o Cicmanovo číslo, keďže cez neho primárne nekomunikujú. Podvodník mu následne poslal odkaz na videohovor, ktorý sa uskutočnil cez ďalšiu aplikáciu.
Keď sa zamestnanec k tomuto hovoru pripojil, na druhej strane bola veľmi dôveryhodná Cicmanova kópia, ako aj vizuál ďalšieho muža, ktorý sa vydával za externého právnika spoločnosti.
„Na hovore sa snažili zistiť zostatky na firemných bankových účtoch,“ opísal situáciu Cicman.
Zamestnancovi falošný Cicman vravel, že je dva týždne mimo kancelárie. Pracovníkovi sa to nepozdávalo, a tak ešte počas hovoru šéfovi napísal správu. Cicman mu hneď odpovedal, že on v žiadnom videohovore pripojený nie je.
„Mesačne nám príde 10+ podvodov cez maily o zmene čísla účtu, falošné faktúry a rôznorodé podvodné príbehy, ale fake videohovor bola premiéra,“ napísal na záver svojho príspevku Cicman.
V článku sa dočítate:
- Ako vznikajú deep fake videá.
- Prečo sa podnikatelia hanbia o podvodoch rozprávať.
- S akými prípadmi podvodov sa advokát stretol.
- Ako falošné videá rozpoznať.
Firma GymBeam sa zameriava na predaj športových a výživových doplnkov a jej tržby sa v roku 2022 vyšplhali na viac ako 87 miliónov eur.
Spoločnosť GymBeam do uzávierky neodpovedala, či bola prípad oznámiť aj na polícii.
Ako podvod vzniká?
Za podvodom mohla stáť slovenská alebo zahraničná skupina, ktorá mala k dispozícii po slovensky hovoriacich ľudí, tvrdí IT špecialista Peter Mihálik.