BRATISLAVA. Už tri týždne je jeho zásielka aj s materiálmi na voľbu poštou zo zahraničia v Spojených arabských emirátoch. Doteraz sa však k nemu nedostala. Bez dvoch obálok odoslaných zo slovenského ministerstva vnútra - hlasovacej a návratnej - pritom Michal Enderla žijúci v Dubaji nemôže poslať svoj hlas do septembrových parlamentných volieb.
Ani Dominike Sofroniciovej a jej partnerovi, ktorí tiež žijú v Dubaji, zásielka na nimi zadanú adresu v zahraničí nedorazila. Po vlastnom pátraní mesiac od odoslania obálky zo Slovenska zistila, že sa nachádza na pošte vzdialenej od ich bytu 33 kilometrov. Upozornenie od miestnej pošty však nedostali.
„Rozprával som s piatimi ďalšími známymi, ktorým materiály zatiaľ neprišli,“ hovorí Enderla o ľuďoch žijúcich v Spojených arabských emirátoch.
Aj denníku SME viacerí rezidenti opísali, že miestna pošta nefunguje ako na Slovensku. Napríklad v Dubaji pri doručovaní nepožívajú názvy ulíc, popisné číslo budovy a poštové smerovacie číslo. Budovy rozoznávajú podľa ich názvu a adresáta ešte podľa čísla bytu. Mnohým sa už v minulosti stalo, že im očakávaná pošta jednoducho neprišla.
O voľbu poštou zo Spojených arabských emirátov požiadalo 247 slovenských občanov. Okrem toho, že viacerí riešia, ako sa dostať k materiálom poslaným zo Slovenska, riskovať nechcú ani stratu svojho hlasu pri odosielaní zásielky späť na Slovensko.
Namiesto pošty chcú preto viacerí využiť niektorú zo súkromných kuriérskych služieb. „Ľudia uvažujú aj nad tým, aby sme sa spojili viacerí Slováci, čo tu žijeme a poslali jednu zásielku naraz s viacerými hlasovacími lístkami,“ vraví Enderla. Jedna zásielka by ich inak mohla vyjsť aj na dvadsať eur.
Ministerstvo vnútra vraví, že akceptuje aj viaceré obálky s hlasovacími lístkami v jednom balíku. Väčšina problémov je v spolupráci so slovenským ministerstvom vnútra riešiteľná.
Veci sa pohli, až keď sa ozvali
O voľbu poštou zo zahraničia žiadal Enderla aj s manželkou cez slovenský elektronický systém ešte v prvej polovici júla. Pätnásteho júla mu prišlo do e-mailu upozornenie z ministerstva, že mu z Bratislavy odoslali materiály - hlasovaciu obálku a návratnú obálku, v ktorých hlas odošle nazad a poučenie. Hlasovacie lístky si musí vytlačiť sám z webu ministerstva vnútra.