BRATISLAVA. Veľa ukrajinských detí stále nie je zapísaných na slovenských školách a ani ministerstvo školstva nemá presné dáta o tom, koľko takých detí je a čo sa s nimi deje.
Pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom totiž na Slovensku neplatí povinná školská dochádzka. Ministerstvo ju plánuje zaviesť až o rok, najskôr v septembri 2024.
Povinná školská dochádzka pritom nie je dôležitá len z pohľadu vzdelávania detí, ale aj z pohľadu ich ochrany, poukazuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. „Škola a zamestnanci školy sú spoľahlivý zdroj informácií o tom, že sa s dieťaťom zle zaobchádza, alebo že je zanedbávané,“ hovorí.
Ministerstvo školstva od začiatku vojny na Ukrajine eviduje viac ako 18 000 detí odídencov, ktoré boli aspoň v krátkom čase v školách na Slovensku. V máji 2023 sa v materských, základných a stredných školách vzdelávalo celkovo 10 400 detí z Ukrajiny.
Presné dáta chýbajú
O tom, koľko detí je mimo systému, presné dáta nemajú. „Získaním statusu dočasného pobytu sa odídenci môžu voľne pohybovať v rámci Schengenského priestoru, čo znamená, že v súčasnosti môžu žiť na území napríklad Českej republiky, Nemecka a podobne,“ vysvetľuje ministerstvo.
„Podľa našich najlepších odhadov je tých nezaregistrovaných, ktoré tu reálne žijú medzi päť- až osem tisíc. Sú to iba odhady, ale dávali sme dokopy údaje od zdravotných poisťovní, ministerstva vnútra a veľmi veľa ďalších aktérov,“ povedal v júni minister školstva Daniel Bútora. Nie je jasné, či tieto deti navštevujú online ukrajinské školy.
To, že deti nie sú integrované v kolektívoch, môže mať pritom na ne negatívne vplyvy. Najmä na tie, ktoré bývajú v kolektívnych centrách alebo ubytovniach a iné prostredie nepoznajú, hovorí vedúca programov sociálnej integrácie z neziskovej organizácie Človek v ohrození Lenka Zápotocká.