BRATISLAVA. Polícia v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viaceré osoby z toho, že boli členmi zločineckej skupiny, ktorá mala sabotovať vyšetrovanie korupčných káuz, informoval policajný prezident Štefan Hamran.
Obvinenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny vzniesli riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Michalovi Aláčovi, jeho predchodcovi Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Petrovi Koščovi, bývalému príslušníkovi NAKA Jánovi Kaľavskému a expríslušníkovi SIS Martinovi Ciriakovi, ktorého aj zadržali.
Obvinenia sa týkajú podozrení z viacerých trestných činov - založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale aj marenia spravodlivosti.
Ako podozriví boli zadržaní aj policajti Jozef K. a Michal Vyšváder, ktorí boli súčasťou vyšetrovacieho tímu Oblúk na policajnej inšpekcii.
Zároveň Národná kriminálna agentúra prípad spojila s ďalšou trestnou vecou, kde je obvinený riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný a takisto bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Nezadržali všetkých
Polícia obvinila oboch z toho, že sa mali zbavovať nepohodlných príslušníkov Národného bezpečnostného úradu, iných mali účelovo postaviť mimo službu a vopred dohadovali vytvorenie nepravdivej správy SIS.
Obvinení podľa Hamrana diskreditovali vyšetrovateľov NAKA, zbavovali zodpovednosti obvinených a skresľovali informácie. Do tejto oblasti podľa neho spadá aj správa o údajnom manipulovaní vyšetrovaní korupčných káuz od SIS.
Policajtom sa však podľa Hamrana nepodarilo zadržať všetky osoby. Viacerí sú na dovolenke. "Jedna osoba nekomunikuje. Je stratená," povedal s tým, že o tom, kde sa nachádza, nevie ani jeho manželka. Podľa policajného šéfa ide o vysokopostaveného úradníka.
Zo zahraničia sa neskôr ozval riaditeľ SIS Michal Aláč s tým, že o svojom obvinení sa dozvedel z médií. Oznámil, že prerušil svoju zahraničnú cestu a vracia sa na Slovensko. S vyšetrovateľom NAKA sa telefonicky dohodol, že sa potrebných procesných úkonov zúčastní v piatok o 10. hodine.
Vyšetrovatelia podľa Hamrana doteraz vo veci uskutočnili 20 výsluchov svedkov a tiež výsluch utajeného svedka. "Samotný vyšetrovací spis má päť zväzkov, 1 200 strán, sedem utajovaných a neutajovaných príloh," uviedol šéf polície.

V piatok zasadne bezpečnostná rada
Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti so zásahom NAKA požiadala premiéra Ľudovíta Ódora, aby zvolal Bezpečnostnú radu.
Prezidentka zároveň vyzvala políciu spolu s dozorujúcim prokurátorom, aby veľmi rýchlo vysvetlili verejnosti okolnosti prípadu a svoj postup.
"Tak ako aj v predchádzajúcich prípadoch platí, že ja nijakým spôsobom nezasahujem do práce policajtov, prokurátorov alebo súdov. To znamená, že ich nechávam robiť svoju robotu a odmietam akýkoľvek tlak z akejkoľvek strany na policajtov. Mali by sme žiť v slušnej krajine, kde naozaj platí spravodlivosť pre každého," reagoval premiér Ódor na zásah NAKA.
Hoci Ódor najprv všetkých vyzval, aby si zachovali "chladnú hlavu", nereagovali "hystericky" a nerobili unáhlené závery, nakoniec zvolal bezpečnostnú radu na piatkovú 8. hodinu ráno. Podľa rokovacieho poriadku Bezpečnostnej rady je totiž predseda rady, teda premiér, povinný zvolať jej zasadnutie, ak o to prezidentka požiada. Musí tak urobiť do 48 hodín.
Zúčastniť sa rokovania bezpečnostnej rady by mala aj prezidentka Čaputová.
Vyšetrovanie je na konci
Tím Oblúk vyšetroval údajné manipulovanie konaní elitnými príslušníkmi NAKA okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu. Na jeho čele stála vyšetrovateľka Diana Santusová.
Elitných vyšetrovateľov obvinili v polovici septembra 2021. Za vznesením obvinenia bola policajná inšpekcia, ktorá začala konať v súčinnosti s SIS.
Tajná služba policajtov z NAKA s obvinením predbehla. Chceli totiž obviniť ľudí z inšpekcie pre pokus o diskreditáciu svojho tímu.
Vyšetrovanie elitných policajtov sa po takmer dvoch rokoch končí.
Inšpekcia určila krátko pred parlamentnými voľbami termín preštudovania spisu, po ktorom by sa malo rozhodovať, či bude podaná obžaloba na súd.
Symbol vojny v polícii
Policajná inšpekcia a prokuratúra na stíhaní policajtov trvá, vedenie polície za nimi stojí. Z Čurillu sa po nástupe Štefana Hamrana do čela polície stal šéf bratislavskej NAKA.
Ďurka sa zas nedávno dostal na riadiaci post na policajnej inšpekcii. Inšpekciu v súčasnosti riadi bývalý vyšetrovateľ vraždy Jána Kuciaka Peter Juhás.
Stíhanie Čurillu a jeho kolegov Pavla Ďurku, Milana Sabotu a Štefana Mašina sa stalo symbolom vojny v polícii.
Tú odštartovalo zadržanie bývalého námestníka šéfa tajnej služby Borisa Beňu v decembri 2020, SIS vtedy riadil Vladimír Pčolinský.
Beňa začal spolupracovať s vyšetrovateľmi. Policajtom povedal aj o tom, že šéf SIS Vladimír Pčolinský zobral úplatok 40-tisíc eur od právnika Zoroslava Kollára.
Polícia v marci 2021 Pčolinského zadržala a obvinila.

Beata
Balogová
