BRATISLAVA. Bratislavská župa ho nekontrolovala, lebo zariadenie, v ktorom pôsobil, bolo sociálne, a nie zdravotnícke. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny si zase nepreverilo, či je skutočne lekárom. Stačilo, že to o ňom tvrdil podnet, ktorý naňho prišiel.
To sú dve hlavné diery v systéme, pre ktoré dnes 55-ročný kuchár Ivan Biháry mohol ordinovať ako lekár a podávať lieky v zariadení pre seniorov Iris na Heydukovej ulici v Bratislave. Darilo sa mu to v rokoch 2016 až 2018.
Vyšetrovanie ukazuje, že v dôsledku toho, ako bez akejkoľvek znalosti podával lieky, najmenej traja z klientov domova zomreli.
O treste pre falošného lekára rozhodne sudca Branislav Harabin na Mestskom súde Bratislava vo štvrtok 24. augusta. Prokurátor mu navrhuje vymerať deväť rokov nepodmienečne v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
V článku sa dočítate
- prečo falošného lekára neodhalila župa ani ministerstvo,
- koľko a aké kontroly v zariadení boli,
- čoho všetkého sa falošný doktor dopustil.
Neoverili si, či je lekár
Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny prišli na zariadenie Iris v roku 2017 a 2018 dva podnety. Obidva sa podľa hovorkyne rezortu Kristíny Korenkovej týkali poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti. V oboch sa spomínal Biháry.
„V daných podnetoch bol pán Ivan Biháry označený ako lekár, a preto sa nejavil dôvod na spochybňovanie jeho odbornej kvalifikácie,“ hovorí Korenková.
Prečo si ministerstvo neoverilo, či je Biháry skutočne lekár?