BRATISLAVA. Rozuzlenie dostala názov štvrtková akcia NAKA , počas ktorého polícia zadržala dvoch a následne obvinila šiestich podozrivých vrátane riaditeľa SIS Michala Aláča a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného.
Akcia Rozuzlenie je súčasťou vojny v polícii, počas ktorej sa časť bezpečnostných zložiek snažila zasahovať proti tímu vyšetrovateľov káuz predstaviteľov vlád Roberta Fica a im spriaznených policajtov.
Zásah vyvolal prudké reakcia medzi politikmi. Predseda Smeru Robert Fico, ale aj predstavitelia Hlasu hovoria o stíhaní politickej opozície, aj keď medzi obvinenými nie sú žiadni politici.

Smer podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť v pondelok. Zásah kritizovala aj Sme rodina, ktorá do vedenia tajnej služby nominovala Aláča, ale aj jeho predchodcu Vladimíra Pčolinského, ktorého v rámci akcie Rozuzlenie tiež obvinili.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na zvolanie Bezpečnostnej rady, čo premiér Ľudovít Ódor urobil. Rokovať by mala v piatok ráno.
Denník SME zhrnul, ako súčasné vedenie polície na čele s prezidentom Štefanom Hamranom svoj postup vysvetľuje.
Ako Štefan Hamran vysvetľuje postup polície
- Generálny prokurátor v lete 2021 zastavil vyšetrovateľov NAKA, nemohli tak stíhať podozrenia o ich diskreditácii
- Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila vyšetrovateľov NAKA
- Súdy potvrdili, že pôvodné vyšetrovanie NAKA voči inšpekcii bolo dôvodné
- Po akcií Rozuzlenie sú šiesti obvinení a dvaja podozriví
- Zo zahraničia sa vracia Pčolinský aj Aláč
1. Generálna prokuratúra a sporný paragraf 363
Tím NAKA pod vedením vyšetrovateľa Jána Čurillu začal v roku 2020 vyšetrovať trestnú činnosť niektorých vysokých predstaviteľov bývalého vedenia polície, v ktorej je obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo oligarcha Norbert Bödör, ktorý políciu z úzadia riadil.

Vyšetrovateľ Čurilla a jeho kolegovia z NAKA začali mať počas roka 2021 podozrenie, že tím policajnej inšpekcie s názvom Oblúk v spolupráci s SIS pracuje na ich diskreditácii.
Preto v júli 2021 spustili trestné stíhanie vo veci. "Nikoho neobvinili a nikoho ani nezadržali. Nevykonali jediný invazívny úkon. Zhromažďovali dôkazy, aby zistili, či majú reálny základ," vysvetľoval dnes Štefan Hamran.
So stíhaním však čurillovci pohoreli skôr, ako sa prípadná diskreditácia stihla poriadne vyšetriť. A to pre zásah generálnej prokuratúry cez paragraf 363 len mesiac po začatí stíhania.