BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza v súvislosti so zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a akciou Rozuzlenie má byť v pondelok 21. augusta o 11.00 h.
Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Rokovanie inicioval opozičný Smer. Kollár doplnil, že poslanci hnutia Sme rodina sa na otvorení schôdze zúčastnia.
"Toto je vážny problém. Toto sa tu ešte nikdy nestalo. Je ohrozená justícia ako taká. Čo si o tom ľudia môžu myslieť šesť týždňov pred voľbami," poznamenal Kollár a poukázal na situáciu v bezpečnostných zložkách.
Obhajoba práce SIS
Hovorí o zneužívaní práva určitou skupinou v bezpečnostných zložkách, ktorá odstaví každého, kto sa jej postaví do cesty. Nemôže podľa neho úzka skupina "mávať" s prezidentkou i premiérom a odstaviť ministra vnútra.

V reakcii na obvinenie dvoch osôb z účelového vypracovania správy Slovenskej informačnej služby (SIS) uviedol, že bola podľa neho vypracovaná zákonne. Poukázal na to, že aj tajná služba má povinnosť postúpiť informácie o prípadnom nezákonnom konaní, a tak aj urobila.
Kollár avizoval, že jeho poslanci schôdzu podporia a chcú diskutovať o aktuálnej situácii. Očakáva tiež, že ako druhý najvyšší ústavný činiteľ bude prizvaný aj na zasadnutie bezpečnostnej rady, ktorú v tejto súvislosti zvolal premiér Ľudovít Ódor na piatok.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský zároveň potvrdil, že jeho brat a bývalý šéf SIS Vladimír Pčolínský, ktorý je v kauze obvinený, sa nachádza služobne v zahraničí a v čo najkratšom čase sa vráti. Deklaroval, že chce byť plne súčinný a nie je si vedomý žiadneho protiprávneho konania z jeho strany.
Demokrati vyzvali strany na spoločný postup
Poslanci, ktorí sú členmi politickej strany Demokrati, zaslali zástupcom Progresívneho Slovenska, SaS a OĽanO pozvánku na stretnutie, na ktorom chcú hovoriť o spoločnej koordinácii počas mimoriadnej schôdze.
Ako sa uvádza v stanovisku strany, stretnutie lídrov politických strán navrhujú na piatok 18. augusta o 11:00 v priestoroch parlamentu.
Šéf Smeru Robert Fico sa podľa Demokratov bojí, a tak šíri zlobu, zapaľuje v našej spoločnosti oheň, hovorí o prevrate a chce v najbližších dňoch zničiť spravodlivosť, slobodu a demokraciu na Slovensku.

„Demokratické strany sa tomu nemôžu prizerať, nestačí to komentovať alebo hovoriť o znepokojení. Spravodlivosť a demokracia je pod útokom, preto je čas, aby demokratické strany niečo na obranu spravodlivosti spravili," zdôraznili.
Prvý súboj s Ficom sa podľa demokratov uskutoční v parlamente. „My sme odhodlaní bojovať za spravodlivosť, veríme, že sa demokratické strany k našim poslancom pridajú," dodali.
Progresívne Slovensko schôdzu nepodporí
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze. "Nebudeme sa podieľať na šírení Ficových paranoidných konšpirácií," uviedlo hnutie.
Predseda PS Michal Šimečka považuje situáciu za vážnu. "Sú obvinení súčasný aj minulý riaditeľ tajnej služby, ako aj šéf Národného bezpečnostného úradu. Je to dôležitý posun vo vyšetrovaní, ktoré prebieha dlhodobo. Ak toto označuje Robert Fico za útok na opozíciu, odzrkadľuje to jeho mentálny svet," skonštatoval.
Hlas sa zúčastní
Strana Hlas zvolanie mimoriadnej schôdze podporí, povedal predseda strany Peter Pellegrini s tým, že podporujú aj zvolanie mimoriadneho výboru národnej rady pre kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
„Žiadame, aby čo najskôr zasadla bezpečnostná rada a nech sa pred kamery postaví prezidentka, ktorá dnes zodpovedá za celú vládu spolu s premiérom, ktorý je dnes minister vnútra," zdôraznil šéf Hlasu s tým, že Zuzana Čaputová a Ľudovít Ódor by mali vysvetliť občanom, či je na Slovensku ohrozené demokratické zriadenie.
Pellegrini zároveň kritizoval policajného prezidenta Štefana Hamrana, že na tlačovej konferencii k dnešnej policajnej akcii nič nevysvetlil a správal sa ako politik.
„Nedal nám dnes pán policajný prezident žiadnu odpoveď na otázku, prečo sa polícia rozhodla zasiahnuť voči všetkým, ktorí jej metódy dlhodobo kritizujú a spochybňujú. A prečo tak slovenská polícia urobila práve šesť týždňov pred parlamentnými voľbami," dodal Pellegrini.
SaS: Iba politické PR
Zvolanie mimoriadnej schôdze je snahou spolitizovať orgány činné v trestnom konaní, uviedol poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS) s tým, že to považujú za PR niektorých strán.
"Parlament v tejto situácii nezmôže nič a aj keby sme sa zišli, tak neviem, aký by bol záver schôdze," poznamenal Krúpa.
Zároveň ocenil zvolanie bezpečnostnej rady a prácu polície, ktorá podľa neho dokázala zasiahnuť vo vypätej a kritickej situácii. Od policajného prezidenta Štefana Hamrana však očakáva faktografické tlačové konferencie bez prímesi emócií a politického podtónu.
"To potom vytvára príležitosť a priestor na zneužívanie a vytváranie dojmu perzekúcie pred voľbami," skonštatoval poslanec.
Za reklamu považuje SaS aj výzvu Demokratov, aby sa dohodli na spoločnom postupe pri mimoriadnej schôdzi parlamentu. Predseda Demokratov Eduard Heger mal ako premiér podľa Krúpu dva roky na to, aby odvolal riaditeľa SIS Michala Aláča z funkcie a nespravil to.