BRATISLAVA. Udržať Michala Aláča na čele Slovenskej informačnej služby už môže len výrok dozorujúceho prokurátora, prípadne súdu, že jeho obvinenia zo závažných zločinov nestoja na reálnom základe.
Poverený premiér Ľudovít Ódor v piatok predpoludním po rokovaní bezpečnostnej rady štátu povedal, že v opačnom prípade plánuje voči šéfovi SIS vyvodiť zodpovednosť, teda ho odvolať z funkcie.
"V momente, keď na základe dôkazov a faktov dospejú prokurátori a súdy k rozhodnutiu, budem konať proti dotknutým aktérom," povedal premiér. Aláča po štvrtkovej akcii NAKA s názvom Rozuzlenie obvinili zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci a marenia vyšetrovania.
Slovensko sa tak stalo v Európe raritou, keď za tri roky riadili tajnú službu dvaja obvinení riaditelia.
Aláčov predchodca Vladimír Pčolinský musel skončiť pre obvinenie z korupcie, teraz je obvinený už aj v rovnakom prípade ako Aláč, keď vraj marili a brzdili vyšetrovanie závažných káuz spojených s vládami Smeru.
Pčolinského a Aláča však spája viac. Hoci riaditeľ tajnej služby sa zodpovedná priamo premiérovi, ani jedného z nich nenominoval úradujúci predseda vlády či už Igor Matovič, alebo Eduard Heger. Oboch do funkcie navrhla koaličná Sme rodina, ktorá v súčasnosti tiež spochybňuje niektoré vyšetrovania.
Pčolinský je bratom podpredsedu Sme rodina strany Petra Pčolinského a manželom poslankyne Sme rodina Adriany Pčolinskej. Aláč sa do SIS vrátil práve za Pčolinského éry a stal sa jeho pravou rukou - námestníkom.
Na linke Sme rodina - Aláč - SIS
Aj keď šéf Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že Aláč nie je nominantom jeho strany, do funkcie ho premiérovi Eduardovi Hegerovi navrhol v apríli 2021 práve on.
Sme rodina mala SIS vo svojej gescii už krátko po voľbách 2020. Počas vytvárania vládnej koalície s OĽaNO chcel Kollár pôvodne získať právo nominovať ministra do niektorého zo silových rezortov, najmä na ministerstvo vnútra.