BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Ako ďalej uviedla na sociálnej sieti, nebude sa zúčastňovať na politizácii procesov spravodlivosti a podporovať všakovaké iniciatívy politikov, ktorí v minulosti vládli krajine, ale nekonali.
Oceňujú prácu polície
Tímlíder SaS pre bezpečnosť a sedmička na kandidátke strany Juraj Krúpa si myslí, že parlament v tejto situácii nič nezmôže. Krúpa si zároveň nevie predstaviť, aký by bol záver schôdze.
„Mali by sme sa uzniesť na tom, že vláda má alebo nemá niekoho odvolať? Považujeme to za PR niektorých politických strán," uviedol tímlíder pre bezpečnosť na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Rovnaký scenár bude pre SaS platiť aj v prípade iniciatívy Eduarda Hegera (Demokrati), ktorý chce zvolať stretnutie všetkých demokratických strán a dohodnúť sa na spoločnom postupe.
„Tento človek mal takmer dva roky na to, aby odvolal napr. riaditeľa Slovenskej informačnej služby Aláča a nespravil vôbec nič. Preto aj túto pozíciu Hegera vnímame trochu pokrytecky," tvrdí Krúpa.
Štvrtková akcia polície podľa SaS odhalila zneužívanie paragrafu 363 alebo to, „ako tu bol unesený štát". „Bezpečnostné zložky prerástli ľudia blízki Smeru-SD a oligarchom. Robert Fico s Robertom Kaliňákom zneužívajú celú situáciu, ich motivácia je však jediná, a to získať opäť orgány činné v trestnom konaní a vyhnúť sa spravodlivosti," uviedli liberáli.
Strana zároveň ocenila prácu polície, ktorá podľa nej koná nezávisle a dokázala zasiahnuť aj v kritickej situácii. Zároveň od policajného prezidenta Štefana Hamrana očakáva, že komunikácia s verejnosťou bude faktická, nie emočná a nebude pôsobiť politicky. „Vytvára to totiž príležitosť a priestor pre zneužívanie a vytváranie dojmu perzekúcie pred voľbami," myslí si SaS.
Odmietnutie konšpirácií
Strana Demokrati pripravila vlastné uznesenie o tom, že šéf Smeru-SD Robert Fico konšpiruje a šíri klamstvá. Uznesenie predloží v pléne Národnej rady v prípade otvorenia mimoriadnej schôdze.
Demokrati dnes neúspešne žiadali o spoločné stretnutie s ďalšími demokratickými stranami, na ktorom by sa dohodli na spoločnom postupe na mimoriadnej schôdzi. Tvrdia, že Fico je novodobý Vladimír Mečiar a chce odstaviť nepohodlných vyšetrovateľov za to, že vyšetrujú jeho ľudí.
„Tu reálne hrozí, že v pondelok bude otvorená mimoriadna schôdza NR SR k štátnemu prevratu, ktorý sa deje v hlave Roberta Fica. Keby to nebolo vážne, je to smiešne,“ povedal poslanec Juraj Šeliga z Demokratov. Poukázal na to, že situácia je mimoriadne vážna, keďže Fico chce, aby mu parlament posvätil, že politika bude stáť nad zákonom. Uznesením chce prikázať vláde, aby zasiahla do vyšetrovaní a postavila vyšetrovateľov NAKA mimo službu. Podľa Šeligu reálne hrozí, že sa nájde 76 poslancov na otvorenie schôdze.
„V Saske, v PS alebo v OĽaNO nevedia počítať? Kolegov sme dnes volali, pretože sme sa chceli na to pripraviť a v tomto boji ukázať silu. Ak má dnes niekto pocit, že má veľká percentá, a tým pádom sa nemusí baviť s nikým, je to chyba,“ skonštatoval.

OĽaNO schôdzu nepodporí, Hlas áno
Poslanci z hnutia OĽANO a priatelia sa zúčastnia na mimoriadnej schôdzi, neplánujú ju však podporovať. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
"Na mimoriadnu schôdzu poslanci za hnutie OĽANO a priatelia, samozrejme, prídu, ale na cirkuse hysterického Fica sa určite zúčastňovať nebudú," uviedlo hnutie v stanovisku.
Podporu schôdzi avizovali poslanci z Hlasu-SD, ĽSNS, Republiky aj zo Sme rodina.
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k zásahom NAKA zvolal predseda parlamentu Boris Kollár na pondelok 21. augusta na 11:00. Kollár zároveň informoval, že poslanci Sme rodina budú hlasovať za otvorenie schôdze. Tú iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) ako reakciu na štvrtkový ranný zásah NAKA.
„Budem veľmi čakať, ako sa postavia ostatní poslanci Národnej rady k tejto nevídanej situácii," uviedol predseda Smeru.