BRATISLAVA. "Chápem, že veľa ľudí je v súčasnosti zmätených a už nevedia, čomu veriť," hovorí prezidentka Zuzana Čaputová o dva a pol roka trvajúcich a neprehľadných sporoch medzi vyšetrovateľmi závažných káuz a ďalšími silovými zložkami štátu.
Hlava štátu pritom uisťovala, že žiadny policajný prevrat na Slovensku neprebieha, ako vo štvrtok po rozsiahlej policajnej akcii vyhlasoval predseda Smeru Robert Fico, inak pravidelne spochybňujúci vyšetrovania bývalých nominantov jeho vlád.
"Prebieha vyšetrovanie trestných činov," hovorí prezidentka.
Štvrtková policajná akcia s názvom Rozuzlenie, v rámci ktorej obvinili aj bývalého a súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby či šéfa Národného bezpečnostného úradu, priniesla do spletitej tzv. vojny v polícii ďalšie mená.
Denník SME prináša prehľad jej hlavných aktérov.

Ján Čurilla a NAKA
Ide o skupinu vyšetrovateľov NAKA, ktorí začali v roku 2020 riešiť závažné korupčné kauzy - vrátane kauzy Očistec, v ktorej vyšetrovali podozrenia zo zneužívania polície na politické a obchodné záujmy za čias vlád Smeru.
V Očistci sú obvinení aj bývalý policajný prezident a nominant Smeru Tibor Gašpar, aj jeho príbuzný, nitriansky oligarcha blízky Smeru Norbert Bödör.
V septembri 2021 skupinu vyšetrovateľov NAKA - Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu - obvinila policajná inšpekcia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Policajti mali už predtým podozrenie, že ich chce policajná inšpekcia diskreditovať, a preto začali vlastné vyšetrovanie, ktoré však po mesiaci stopla Generálna prokuratúra.
Inšpekcia vyšetrovala podozrenia, že skupina vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu manipulovala svedkov v citlivých kauzách, ktorí začali usvedčovať z korupcie bývalých policajných funkcionárov nominovaných Smerom.
Vyšetrovatelia NAKA sú stíhaní aj po dvoch rokoch - napriek spochybňujúcemu stanovisku krajského súdu, ktorý stíhanie vyšetrovateľov pri rozhodovaní o väzbe označil za nedôvodné.