BRATISLAVA. Slovenská informačná služba pomáhala obvinenému expolicajtovi NAKA Jánovi Kaľavskému, aby ho nevydali na Slovensko.
Vypovedajú o tom dvaja svedkovia v uznesení Národnej kriminálnej agentúry o obvinení po akcii Rozuzlenie zo štvrtka minulého týždňa. Denník SME má uznesenie k dispozícii.
Jednou z hlavných úloh SIS je pritom ochrana vnútorného poriadku Slovenska.
Kaľavský donášal na kolegov vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí vyšetrujú kauzy z čias vlád Smeru, sám je však po dvoch rokoch vyšetrovania neprávoplatne odsúdený za vynášanie informácií z vyšetrovania týchto káuz. Už dva roky je na úteku v Bosne a Hercegovine.
NAKA vo štvrtok minulý týždeň obvinila viacerých súčasných aj bývalých príslušníkov silových zložiek vrátane riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného.

Medzi obvinenými zo zločinov založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí a marenia vyšetrovania je aj Kaľavský.
Podobne ako Aláč, ale aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský či podnikateľ s väzbami na tajné služby Peter Košč, aj Kaľavský mal pracovať na kompromitovaní vyšetrovateľov NAKA a vyvolávať dojem, že ovplyvňujú svedkov.
Kaľavský ešte ako jeden z riadiacich funkcionárov NAKA tajne nahrával svojich kolegov v prospech policajnej inšpekcie, jeho záznamy a ich prepisy však často končili v rukách Smeru.
Na svojich tlačových konferenciách si nimi pomáhal šéf strany Robert Fico a ďalší politici Smeru, aby nimi pred verejnosťou podporili naratív o nespravodlivo stíhaných nominantoch.
V článku sa dozviete:
- čo hovoria svedkovia o aktivitách SIS v Bosne a Hercegovine,
- prečo SIS mohla mať záujem pomáhať Kaľavskému,
- Kaľavský nie je jediný, kto sa ukrýva v Bosne.
Orodovanie SIS za Kaľavského v Bosne sa podľa uznesenia dialo v čase, keď už tajnej službe šéfoval Michal Aláč. Prezidentka Zuzana Čaputová Aláča v pondelok postavila mimo služby, premiér Ľudovít Ódor navrhne v stredu vláde, aby Aláča odvolala z funkcie.
SIS posielala bosnianskym tajným správu
Kaľavský ušiel na Balkán krátko pred tým, ako ho v septembri 2021 na druhý pokus obvinili z vynášania informácií. Pôvodne ho totiž obvinili už v máji 2021, Generálna prokuratúra však obvinenie zrušila, nestačili jej predložené dôkazy.