BRATISLAVA. Mimoriadnu schôdzu k zásahu Národnej kriminálnej agentúry sa poslanci pokúsia otvoriť opäť v utorok o 9.00 h.
Plénum nebolo v pondelok uznášaniaschopné.
Rokovanie inicioval opozičný Smer. Chce presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že "po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby , Národného bezpečnostného úradu, Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR".
NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a NBÚ.
Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.
K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený.
Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor po tom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že ten, kto hlasuje za otvorenie schôdze, pomáha návratu mafie. "Sľúbili sme, že rozviažeme ruky polícii a súdom, to sme dodržali. Dnešná schôdza je len preto, že polícia a súdy majú ruky rozviazané. Smer chce zastaviť prácu polície, ktorá im doslova dýcha na krk," zdôraznil.
Cieľom mimoriadnej schôdze je podľa Juraja Šeligu (Demokrati) spolitizovať políciu a prikázať vláde, aby vstúpila do vyšetrovania. Tvrdí tiež, že predstavitelia Smeru či Hlasu, Republiky a SNS chcú zastaviť vyšetrovania.
Líder Demokratov Eduard Heger si myslí, že otázka odvolania šéfa SIS či šéfa NBÚ má ostať v rukách polície.
"Nemôžeme politicky ohýbať zákony, nechajme konať políciu, aby priniesla dôkazy pred súd, potom bude vidieť aj verejnosť, z čoho sú obvinení, potom sa k tomu môžeme vyjadrovať," povedal. Politické zásahy sú podľa neho predčasné.
Podpredseda SaS Branislav Gröhling považuje za správne, že sa mimoriadna schôdza neotvorila. Označil ju za snahu spolitizovať orgány činné v trestnom konaní. Zdôraznil potrebu nechať tieto orgány slobodne pracovať.
"Je správne, že nebola otvorená, a dúfam, že nebude otvorená ani v utorok. Veríme v OČTK a chceme, aby mohli slobodne vyšetrovať bez ohľadu na to, koľko dní je pred voľbami," uviedol.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) označila za absurdné zvolávať mimoriadnu schôdzu preto, že sú obvinené niektoré osoby a na ich obranu je potrebné odvolať šéfa polície. To, že máme kampaň, podľa nej neznamená, že sa prestanú vyšetrovať trestné kauzy spojené s korupciou.
Mimoriadna schôdza mohla vniesť viac svetla do toho, čo sa na Slovensku momentálne deje. Skonštatoval to líder Smeru.
"Ak stále hovoria, že všetko je v poriadku, že sa nič neudialo, že je to spravodlivý a férový proces, mali možnosť dnes otvoriť schôdzu Národnej rady, mohli sme schváliť program, mať diskusiu, ktorá by vniesla podstatne viac svetla do toho, čo sa na Slovensku momentálne deje," priblížil Robert Fico. Rovnaký scenár predpokladá aj v utorok.
Hnutie Sme rodina bude rešpektovať prípadné odvolanie šéfa SIS Michala Aláča, ktorý čelí obvineniu. Skonštatoval to predseda hnutia Boris Kollár s tým, že ide o kompetenciu premiéra Ľudovíta Ódora. Hovorí však o prilievaní oleja do ohňa.
Za korektné označil, keby odišiel z funkcie okrem Aláča aj policajný prezident Štefan Hamran.
Čo sa týka mimoriadnej schôdze parlamentu, Sme rodina ju chcelo podporiť. "Neznamená to, že by sme hlasovali za to uznesenie," podčiarkol Kollár. Podstatné pre nich bolo podľa jeho slov diskutovať o tejto téme a situácii po zásahu NAKA.
Aj líder Hlasu Peter Pellegrini si myslí, že ak sa premiér rozhodne odvolať šéfa SIS a riaditeľa NBÚ, v rámci spravodlivého prístupu by mal odvolať aj policajného šéfa. "V opačnom prípade sa ako predseda vlády prikloní na jednu stranu a politiku priblíži ku konaniu orgánov činných v trestnom konaní," povedal na tlačovej konferencii . Za Hamrana podľa neho nesie zodpovednosť premiér, keďže je poverený riadením ministerstva vnútra.