Vidina ušetrených peňazí sa môže rýchlo rozplynúť a zostane len sklamanie. Pri aktuálne zastropovaných cenách elektrickej energie platí dvakrát, že investícia do fotovoltiky nie je pre každého.
"Základnou otázkou je, koľko energie rodina spotrebuje, akú časť z toho tvorí prevádzka spotrebičov počas dňa, aká časť pripadá na zabezpečenie teplej vody a do akej miery vie domácnosť prispôsobiť spotrebu elektriny času výroby," hovorí Matej Veverka, energetický konzultant SIEA z národného projektu Žiť energiou.
Skrátiť návratnosť investície pomôže, ak elektrinu domácnosť využíva v lete aj na chladenie alebo ohrev vody. Ak nad fotovoltikou uvažujete v súvislosti s kúpou elektrického auta, to sa v zásade nelíši od iného spotrebiča.

"Ak je auto doma v čase výroby, môže sa - v závislosti od technických okolností - nabíjať a zvyšovať priame využitie fotovoltickej inštalácie. Ak však auto cez deň nie je doma a vracia sa večer, predpokladá sa využitie akumulácie elektriny - čo má finančné dosahy - alebo služby virtuálnej batérie," pripomína Veverka.
Otázna návratnosť
Návratnosť investície do fotovoltických panelov sa odvíja od ceny elektriny a spotreby elektrickej energie, ktorú dokáže pokryť fotovoltický systém.
"Zoberme si modelový príklad domácnosti s ročnou spotrebou elektrickej energie 1900 kWh. Náklady na fotovoltický systém, ktorý ročne vyprodukuje rovnaké množstvo energie, sú na úrovni 2800 eur. Ak by ušetrila domácnosť 30 percent ročnej spotreby elektrickej energie, tak návratnosť je zhruba 30 rokov, čo je na hranici životnosti fotovoltických panelov," upozornil konzultant.
Životnosť striedača je však nižšia a keď sa bude kalkulovať s dodatočnou investíciou do druhého striedača, potom sa investícia stáva nenávratnou, dodáva. Takto nastavené prepočty vychádzajú z aktuálne zastropovaných cien elektrickej energie, keď sa situácia zmení, bude mať investícia do fotovoltického systému väčší význam.
V článku sa ďalej dočítate
- Koľko stojí inštalácia a ako si vybrať dodávateľa
- Ako sa vyhnúť problémom s virtuálnou batériou
- Kedy sa spustí nový projekt Zelená domácnostiam
- Čo si premyslieť, než sa pustíte do montáže panelov
Nechajte si čas
Priemerné ceny inštalácie fotovoltického systému aj s montážou sú podľa Veverku na úrovni okolo 1200 až 1400 eur za 1kWp inštalovaného výkonu.
"Vždy záleží na okolnostiach a rozsahu montáže. Cena môže byť nižšia, ale aj objektívne vyššia, napríklad pre komplikované kotvenie panelov na strechu alebo doplnením systému o batériové úložisko," vysvetlil odborník.
Keďže fotovoltika momentálne zažíva boom, do realizácií sa často púšťajú aj firmy s minimom skúseností v tejto oblasti, upozorňuje. Preto je dôležité preverovať referencie, nájsť si čas aj na obhliadku realizovaných inštalácií a pýtať sa na skúsenosti konkrétnych vlastníkov.
"Určite je vhodné konzultovať aj riešenia s nezávislými odborníkmi a, samozrejme, porovnávať viaceré cenové ponuky. Výber dodávateľa fotovoltického systému je na konečnom spotrebiteľovi, ktorý je často doslova bombardovaný ponukami na kľúč. Treba si však nájsť čas na oboznámenie sa s technickou stránkou veci, a nerozhodovať sa impulzívne," radí Veverka.
