Bratislava 7. februára (TASR) - Národná rada SR schválila dnes svoje vyhlásenie odmietajúce Zákon o zahraničných Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, prijatý maďarským zákonodarným zborom 19. júna 2001.
Pri záverečnom hlasovaní o texte vyhlásenia sa prezentovalo 129 poslancov, za prijatie dokumentu sa vyslovilo 112, odmietlo ho 15 a dvaja zákonodarcovia nehlasovali.
Text vyhlásenia bol zmenený v jednej časti takto: NR SR, berúc do úvahy stanoviská relevantných európskych inštitúcií, ako aj obavu z možného narušenia stability v strednej a východnej Európe, vyhlasuje, že s uplatňovaním účinkov uvedeného zákona na území Slovenskej republiky nesúhlasí.
Vo vyhlásení poslanci slovenského zákonodarného zboru považujú prijatie predmetného zákona za rozpor so Zmluvou o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a MR z 19. marca 1995. Preto vyzývajú partnerov v Maďarsku, aby zákon uviedli do súladu so základnými zásadami medzinárodného práva, ako aj európskymi štandardmi ochrany národnostných menšín.
Týmito dodatkami do vyhlásenia sa zvýrazňuje postavenie NR SR ako výlučného zákonodarného orgánu SR. Pripomína sa v nich, že existujúce dvojstranné a mnohostranné dohody vytvárajú náležitý rámec na riešenie problematických otázok pri ochrane národnostných menšín, pričom sa deklaruje presvedčenie, že ich Maďarská republika na to využije.
Opozičné návrhy doplnkov vyhlásenia a uznesení parlament okrem výnimky neschválil. Potvrdený bol návrh Jozefa Kalmana z klubu HZDS, aby vládny kabinet do skončenia 54. schôdze predložil parlamentu súbor opatrení na ochranu národnoštátnych záujmov SR. Poslanci za SMK vyjadrili ostrý protest proti nedodržaniu rokovacieho poriadku pri schvaľovaní tohto návrhu.
Zákonodarný zbor nesúhlasil s návrhom, aby bola vypovedaná Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a MR z 19. marca 1995. Pri hlasovaní o návrhu predsedu poslaneckého klubu PSNS Štefana Zelníka sa prezentovalo 126 poslancov, za bolo 8, proti 83, hlasovania sa zdržalo 27 a 8 nehlasovalo vôbec.
V ďalších návrhoch bola vyjadrená nielen kritika postupu vládneho kabinetu pri rokovaniach s maďarskou stranou, ale aj záväzky na zrušenie registrácie a okamžité zastavenie činnosti kancelárií Združenia za spoločné ciele, zmenenie zloženia miešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, odvolanie veľvyslanca SR v Maďarsku prezidentom republiky a vydanie diplomatickej nóty s konštatáciou o hrubom zásahu MR do štátnej suverenity SR a nepripustení uplatňovania zákona na jej území.
*pm na