BRATISLAVA. Odvolať policajného prezidenta môžu len kompetentné osoby. V tomto duchu sa vyjadril Štefan Hamran po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.
NAKA má rozviazané ruky
Policajný prezident dodal, že ide o ministra vnútra a premiéra v jednej osobe Ľudovíta Ódora, ktorý sa k tomu podľa jeho informácií vyjadril a Hamran jeho rozhodnutie rešpektuje.
Na otázku výmeny šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Hamran odpovedal, že to nie je jeho téma, a dodal, že na to sú tiež kompetentné osoby, ktoré by to mali riešiť.
Uviedol, že ako bezpečnostnej rade, tak i širokej verejnosti na tlačovej konferencii tlmočil poznatky, ktoré sa vyšetrovateľ a prokurátor rozhodli zverejniť o prebiehajúcich trestných konaniach.
„Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Podľa môjho názoru je podstatné, že čo zadokumentovala polícia a akým spôsobom budú vedieť preukázať tú vinu tých jednotlivých subjektov, a či v konečnom dôsledku, ak sa prípad dostane na súd, bude prokurátor vedieť uniesť dôkazné bremeno na základe dôkazov, o ktorých je vyšetrovateľ presvedčený, že sú relevantné a skalopevné,“ povedal. Hamran sa tiež vyjadril, že nemieni komentovať personálnu politiku.

Podľa Hamrana je logické a relevantné predpokladať, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) bude zasahovať, keďže je z peňazí daňových poplatníkov platená za to, aby riešila korupciu i ďalšie protispoločenské činnosti.
„Tak hádam nebudeme očakávať od príslušníkov NAKA, že za naše peniaze ako daňových poplatníkov tam budú sedieť s vyloženými nohami,“ vyjadril sa.
Podľa neho je logické predpokladať, keďže NAKA má rozviazané ruky a môže slobodne pracovať, že bude zasahovať, ak bude taká dôkazná situácia. Ak taká nebude, tak nevykonajú nič,“ uviedol Hamran.
Uviedol to v odpovedi na otázku týkajúcu sa predpokladov niektorých politických predstaviteľov o potenciálnych budúcich zásahoch NAKA.
Sklenár nechce obmedziť SIS a NBÚ
Minister obrany Martin Sklenár si nemyslí, že by malo prísť k obmedzeniu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) alebo Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) v súvislosti s obvinením riaditeľov týchto zložiek.
"Ochranu utajovaných inštitúcií aj celkovú prácu zabezpečuje inštitúcia. Riaditeľ je dôležitá osoba, ale inštitúcia ako taká plní tú dôležitú úlohu pri výmene informácií aj so zahraničím. Samozrejme, tam prebiehajú aj rôzne certifikačné a akreditačné procesy, ktoré tieto inštitúcie majú za sebou," skonštatoval minister.
To, že by mal inštitúciu viesť námestník, nepovažuje za problém. "Obvinenia čelných predstaviteľov vznášajú niektoré otázky, ale možno aj jediný spôsob, ako zastabilizovať a čo najviac podporiť stabilizáciu situácie, je využitím personálu, ktorý momentálne v tom systéme pracuje," komentoval.
Taraba hovorí o puči
Nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý v nadchádzajúcich voľbách kandiduje za Slovenskú národnú stranu, navrhne po zmene vlády takú legislatívnu úpravu, aby sa premiér Ľudovít Ódor už nemohol vrátiť na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
„On prekročil všetko, čo je v civilizovanej demokratickej spoločnosti akceptovateľné. Viesť boj proti opozícii päť týždňov pred voľbami tam určite nepatrí,“ uviedol dnes na sociálnej sieti.
Poslanec ďalej napísal, že na rokovanie vlády dnes prišiel policajný prezident Štefan Hamran a prirovnal to k puču ozbrojených zložiek v latinskoamerických polovojenských diktatúrach.
„Ódor sa už ani neskrýva, že je riadený Hamranom a že je biely koník čurillovcov,“ napísal Taraba. Hamran v skutočnosti neprišiel na rokovanie vlády, bol na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR a ešte pred začiatkom schôdze kabinetu z Úradu vlády SR odišiel.