BRATISLAVA. Za tri roky to bude už tretí človek, ktorý bude riadiť Slovenskú informačnú službu. Dvaja predošlí riaditelia tajnej služby – najskôr Vladimír Pčolinský a potom Michal Aláč – vo funkciách skončili pre ich trestné stíhania. Prezidentka Zuzana Čaputová Aláča odvolala v stredu.
Namiesto Aláča bude SIS riadiť jeho doterajší námestník Tomáš Rulíšek. Službu bude naďalej riadiť z doterajšej pozície námestníka. Rulíškovo meno po Aláčovom odvolaní z funkcie v stredu potvrdila prezidentská kancelária.
Viacerí poslanci výboru pre kontrolu SIS o Rulíškovi hovoria ako o človeku, ktorý v tajnej službe pôsobí roky a stretávali ho aj na neverejných zasadnutiach výboru.
Do SIS prišiel v roku 2003, keď bol jej riaditeľom Ladislav Pittner. Do funkcie námestníka sa dostal takmer o desať rokov neskôr v čase, keď tajnú službu riadil nominant Smeru Ján Valko.