BRATISLAVA. Keď traja muži v oblekoch a okuliaroch v pondelok ráno vchádzali do miestnosti parlamentného výboru pre kontrolu Slovenskej informačnej služby, ani skúseným novinárom nebolo jasné, ktorý z nich je Tomáš Rulíšek - námestník tajnej služby a nový dočasný šéf SIS.
Keď po vyše dvoch hodinách opúšťal neverejné rokovanie výboru, pokúsil sa pred médiami aj o žart.
"Ak môžem trochu odľahčiť, my teda radšej počúvame, ako rozprávame, ale teraz sme sa nemohli vyhnúť tomu, aby sme poslancom odpovedali na ich otázky," povedal.
S každým ďalším dňom na čele SIS však silnejú podozrenia, či sa Rulíšek nepodieľal na údajnej snahe SIS o nevydanie obvineného bývalého policajta NAKA Jána Kaľavského z Bosny a Hercegoviny, kde je od roku 2021 na úteku.
Rulíšek je totiž dlhoročným námestníkom SIS zodpovedným za jej medzinárodné vzťahy vrátane kontaktu s cudzími tajnými službami.
Rulíšek verejne nepotvrdil ani nevylúčil svoju úlohu v liste, ktorý SIS zaslala do Bosny a ktorý Kaľavského podľa vyšetrovania NAKA vykresľoval ako obeť prenasledovania. Slovensko totiž oficiálnymi cestami žiadalo Bosnu o Kaľavského vydanie. Ten v krajine požiadal o azyl.

Poslanec Demokratov Juraj Šeliga však s niekoľkohodinovým odstupom po rokovaní výboru povedal, že Rulíšek je za list priamo zodpovedný. Odvolal sa na svoje zdroje.
Po prečítaní listu, ktorý mali poslanci výboru k dispozícii, sa zároveň stotožňuje s tvrdením, že Kaľavskému mohol pomôcť vyhnúť sa vydaniu na Slovensko.