V týchto členských krajinách Európskej únie (EÚ) a NATO slovenské zastupiteľské úrady zatiaľ chýbajú.
Ešte do konca tohto roku plánuje rezort diplomacie otvoriť záujmovú politickú misiu v palestínskom Ramalláhu a vyslať jedného diplomata do kosovskej Prištiny v rámci tam pôsobiacej rakúskej misie. "Naša prítomnosť v Ramalláhu nám pomôže aktívnejšie participovať na spoločnej politike EÚ pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu ako aj pri plnení úloh vyplývajúcich z nášho nadchádzajúceho členstva v Bezpečnostnej rade OSN," uvádza MZV SR v správe o východiskách pre ďalší rozvoj siete zastupiteľských úradov. Potreba pôsobnosti slovenského diplomata v Kosove vyplýva aj z faktu, že medzinárodné spoločenstvo bude v najbližšom období rozhodovať o budúcom štatúte tejto srbskej provincie pod správou OSN. Slovensko bude pritom nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006-07. "Ako člen BR OSN budeme potrebovať aj informácie z vlastných zdrojov o problémoch, o ktorých budeme spolurozhodovať," konštatuje ministerstvo.
Ďalší dvaja slovenskí diplomati by mali byť ešte v tomto roku vyslaní na maďarské veľvyslanectvo v Moldavsku a české veľvyslanectvo v Etiópii, kde Slovensko taktiež nemá ambasády. Jeden maďarský diplomat by recipročne pôsobil v rámci slovenského veľvyslanectva v Bielorusku. Práve výmenami diplomatov s vybranými členskými krajinami EÚ chce MZV SR dočasne zabezpečovať úlohy v regiónoch, kde z finančných dôvodov nemá vlastné zastúpenie.
Za žiaduce považuje ministerstvo zahraničia budúce otvorenie zastupiteľského úradu v niektorej z krajín Zakaukazského regiónu, pravdepodobne v gruzínskom Tbilisi s pôsobnosťou aj pre Arménsko a Azerbajdžan. Dočasne chce prítomnosť v Gruzínsku rezort riešiť vyslaním svojho diplomata na české veľvyslanectvo.
"V záujme dosiahnutia optimálneho stavu siete zastupiteľských úradov, pod čím rozumieme predovšetkým rovnováhu medzi potrebami a možnosťami, sa v blízkej budúcnosti zrejme nevyhneme ani uzatvoreniu niektorých zastupiteľských úradov. Takéto riešenia však považujeme za krajné, nakoľko sa nám v minulosti neosvedčili," uviedol rezort.
Slovensko má v súčasnosti v zahraničí 58 veľvyslanectiev, 10 generálnych konzulátov a osem stálych misií.