BRATISLAVA. Strana Demokrati vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Ľudovíta Ódora, aby urobili všetky právne kroky vo vzťahu k vedeniu Slovenskej informačnej služby (SIS) a odtajnili list, ktorý tajná služba poslala orgánom Bosny a Hercegoviny v prípade udelenia azylu expolicajtovi Jánovi Kaľavskému.
Uviedol to poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati).
Zavádzajúce údaje
Podľa Šeligu list obsahoval zavádzajúce informácie, ktoré na konci mohli prispieť k tomu, že bol Kaľavskému udelený azyl.
„Slovenská verejnosť si zaslúži poznať pravdu, či SIS zaviedla úrady v Bosne a Hercegovine, a preto pánovi Kaľavskému bol udelený azyl a nebol vydaný na Slovensko, kde je odsúdený za trestnú činnosť. Napríklad vynášanie utajovaných informácií a ďalšie veci,“ uviedol Šeliga s tým, že obsah listu videl na mimoriadnom zasadnutí výboru na kontrolu SIS, pričom v ňom Kaľavského vykreslili v inom svetle a podsunuli tam informácie, ktoré nezodpovedajú realite.
„Podľa mojich informácií mal tento list podpísať námestník SIS Tomáš Rulíšek, ktorý je dnes poverený vedením tajnej služby. Ak sa potvrdí, že tento list odišiel s vedomím pána Rulíška, prečo ho prezidentka a premiér ponechali viesť tajnú službu,” doplnil Šeliga.
Zverejnenie litu by rozbilo Ficovu teóriu
Šeliga doplnil, že ak by bol list zverejnený, rozbil by príbeh Roberta Fica o štátnom prevrate a účelovom stíhaní opozície.
„Naopak, jasne by sme videli, že spravodlivosť má voľné ruky a vyšetrovatelia pracujú nezávisle. Preto vyzývame prezidentku Čaputovú a predsedu vlády Ódora, aby si tento list vypýtali a požiadali o jeho odtajnenie," dodal Šeliga.
Deformácia trestného konania
Poslanec Jaroslav Naď (Demokrati) sa zamýšľa nad tým, na základe čoho SIS poslala daný list do Bosny a Hercegoviny.
„Ak to bolo na dožiadanie partnerskej služby z Bosny, pýtam sa, či podobné dožiadanie dostalo aj ministerstvo zahraničných vecí diplomatickou cestou. Ak však SIS proaktívne ponúkla svoje stanovisko k tejto veci a zaviedla partnerskú stranu, je to veľmi závažné konanie s dopadom aj na status Kaľavského v Bosne a Hercegovine,“ vyhlásil Naď.
Doplnil, že to začína vyzerať, že dochádza k deformácii trestného konania, a to v prospech Fica a jeho ľudí.
Šeliga pripomenul, že v minulosti zrušil Kaľavskému obvinenie generálny prokurátor Maroš Žilinka, a to na základe paragrafu 363.
„Rovnako bolo nezákonne cez paragraf 363 zastavené vyšetrovanie podozrení z manipulácií vyšetrovaní na policajnej inšpekcii, a to bez toho, aby boli vznesené obvinenia. Mali sa týkať aj skutkov, ktoré sa dnes vyšetrujú,“ uzavrel Šeliga.