BRATISLAVA. V Banskej Bystrici prebiehajú oslavy 79. výročia Slovenského národného povstania. Išlo o jedno z najväčších ozbrojených vystúpení proti nacizmu v Európe.
Zúčastnilo sa na ňom približne 60-tisíc slovenských vojakov, 18-tisíc partizánov a tiež vojaci československej zahraničnej armády.
Spolu so Slovákmi bojovali v SNP aj príslušníci tridsiatich národov a národností z Európy, ale aj z Austrálie. Vďaka SNP sa Slovensko zaradilo medzi spojencov bojujúcich proti Adolfovi Hitlerovi.
Prezidentka Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje SNP za jednu z najdôležitejších historických udalostí krajiny a považuje za potrebné si ju pripomínať.
SNP musí podľa prezidentky ostať v našej historickej pamäti, napriek tomu, že bezprostredne si ju pamätajú len tí najstarší.
"Je to pripomienka všetkých tých, ktorí sa obetovali pre našu slobodu, pre našu budúcnosť," povedala prezidentka médiám po pietnom akte.
Minister zahraničia Miroslav Wlachovský

Odkaz Slovenského národného povstania je nadčasový, pripomína nám odvahu národa postaviť sa na správnu stranu dejín a brániť svoju slobodu, povedal minister zahraničia Miroslav Wlachovský.
"Naši predkovia sa spojili v boji proti útlaku a okupácii. Aj keď nevedeli, čo príde a čelili hrdelným trestom, so zbraňou v ruke sa vzopreli agresorovi. Ukázali nám, že zlu sa neustupuje," uviedol minister s tým, že povstanie patrí k najvýznamnejším míľnikom modernej histórie Slovenska.
Minister obrany Martin Sklenár

Slovenské národné povstanie je pre všetkých Slovákov symbolom boja za slobodu a ľudské práva, uviedol minister obrany Martin Sklenár.
Zdôraznil, že účastníci Povstania sa otvorene a odhodlane vzopreli nacizmu, čím potvrdili záujem vziať osud národa do vlastných rúk.
"Počas tvrdých a neľútostných bojov v zákopoch, horách, na šírych poliach, tam boli položené základy našej modernej štátnosti, národného povedomia, vlasteneckého cítenia, ale aj vojenskej tradície, na ktoré sme právom hrdí," povedal minister.
Sloboda a Solidarita
Sloboda a demokracia už v dnešnom svete nie sú samozrejmosťou. Je preto o to dôležitejšie pripomínať si odkaz Slovenského národného povstania, uviedla strana SaS.
Juraj Droba, SaS

"Počas SNP sa ukázalo, na ktorú stranu zápasu chce slovenský národ patriť. Pridali sme sa na stranu víťazov a tých, ktorým skutočne záleží na demokratickom a slobodnom ukotvení krajiny," uviedol tímlíder SaS pre zahraničné veci Juraj Droba.
Veľká časť ľudí vtedy podľa neho pochopila, že ľudácky režim pod vedením Jozefa Tisa nie je budúcnosťou, ktorú si želajú, a kolaborácia s nacistickým Nemeckom je zločinom.
Juraj Krúpa, SaS

Hrdinov, ktorí sa chopili zbraní a rozhodli sa bojovať za našu budúcnosť, treba mať podľa tímlídra strany pre bezpečnosť Juraja Krúpu navždy v úcte. Práve oni totiž nasmerovali krajinu k demokracii a slobode.
"Dospeli sme však do bodu, že fašizmus a jeho legitimizácia sa v našej politike hlboko zakorenili, fašistickí politici sa už cítia rovnocenní s tými demokratickými. Musíme im preto ukázať, že v slušnej spoločnosti miesto nemajú," zdôraznil Krúpa.
Michal Šimečka, PS

Slovenské národné povstanie bolo autentickým prejavom odporu veľkej časti obyvateľstva proti čistému zlu a z jeho odkazu možno čerpať aj v súčasnosti, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.
Povstanie považuje za jednu z najlepších kapitol slovenských dejín. "Aj dnes by sme z týchto dejín mali čerpať. Vzbúrili sme sa proti fašizmu, tomu svetovému aj domácemu, kolaborantskému, a prispeli sme k jeho porážke," podotkol.
Slovensko sa podľa jeho slov dokázalo za cenu veľkých obetí postaviť na správnu stranu a napraviť aspoň časť chýb, ktoré vtedajšia politická reprezentácia predtým napáchala.
"Ukázali sme, že nikdy nie je neskoro zabojovať o lepšiu budúcnosť," uviedol Šimečka vo vyjadrení, ktoré TASR sprostredkoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.
Pamiatka SNP podľa šéfa progresívcov pripomína, aké sú sloboda, demokracia a dôstojnosť pre všetkých krehké a ako ich treba neustále strážiť a obhajovať. Rovnako si treba pripomínať hrdinstvo účastníkov Povstania.
Robert Fico, Smer

Líder Smeru-SD Robert Fico kritizoval najvyšších politických predstaviteľov, ktorí sa v predvečer osláv 79. výročia SNP zúčastnili na slávnostnom galavečere v Banskej Bystrici.
Ako uviedol, SNP patrí celému národu. Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor si podľa neho zorganizovali v meste SNP pre seba galavečer za peniaze daňových poplatníkov.
Najväčším odkazom SNP je podľa neho odkaz suverenity. Kritizoval pri tom súčasných politikov, že odovzdali na Ukrajinu posledné slovenské lietadlá a spomenul tiež neexistujúci systém protivzdušnej obrany.
S príhovormi sa vystriedali na pódiu zástupcovia Zväzu slovenských protifašistických bojovníkov a viacerí členovia predsedníctva Smeru-SD.
Krátko pred kladením vencov k pamätníku SNP sa pred účastníkov pietneho aktu snažila dostať žena s ukrajinskou zástavou, strážna služba ju z miesta odviedla.
Peter Pellegrini, Hlas

Oficiálne oslavy Slovenského národného povstania sú podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho nedôstojné.
Na tlačovej konferencii kritizoval, že traja najvyšší ústavní činitelia nemali v rámci utorkových osláv pred verejnosťou svoje prejavy.
"Je nesmierne dôležité, aby oslavy SNP boli pripomínané takým spôsobom, ako sa patrí," zdôraznil. Ďalej poukázal na hrdinstvo ľudí, ktorí "pred 79 rokmi pochopili, že sa musia zomknúť, nájsť v sebe veľkú odvahu, mnohí uchopiť do ruky zbraň a ísť bojovať za našu slobodu".
Erika Jurinová, OĽaNO

"V každom čase je dôležité slobodu, demokraciu a predovšetkým ľudskosť brániť. Nie sú samozrejmosťou, ale ich cenu si najviac uvedomíme až vo chvíľach, keď cítime, že ich strácame," uviedla líderka kandidátky koalície a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Pred 79 rokmi podľa jej slov boj o slobodu, ľudskú dôstojnosť a rešpekt spojil a postavil do jedného šíku ľudí, ktorí mali dovtedy rôzne názory na riešenie spoločenských otázok.
"Všetkých spojil boj o hodnoty v tej chvíli pre všetkých najdôležitejšie - boj o slobodný a dôstojný život, boj o vzájomný rešpekt a uznanie," zdôraznila.
Igor Matovič, predseda OĽaNO

Obeta padlých hrdinov v SNP by mala byť podľa Igora Matoviča záväzkom pre všetkých ľudí, ktorí si ctia slobodu a hodnoty.
"V boji za slobodu nemôžeme poľaviť zvlášť teraz, keď sa k moci derie zlo v podobe príslušníkov politickej mafie, ktorá chce občanov pripraviť o právo a spravodlivosť," doplnil.
Veronika Remišová, predsedníčka Za ľudí

Veronika Remišová zo Za ľudí poukázala na to, že SNP bolo o nezlomnej odvahe a hrdinstve našich predkov, ktorí sa nebáli postaviť zlu napriek tomu, že boli v menšine. Poukázala na zneužívanie pamiatky povstania niektorými politikmi.
"Odkaz hrdinov SNP je postaviť sa nenávisti, zomknúť sily a brániť hodnoty demokracie a slobody, na ktorých je založená Slovenská republika," dodala.
Andrea Letanovská, Demokrati

Nesmieme dopustiť, aby slobodné Slovensko a princípy Slovenského národného povstania ukradli extrémistické sily, uviedla volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská.
Výročie SNP považuje za spomienku na vzdor Slovákov proti zdanlivo nevyhnutnému zlu. "História nám dáva návod, ako sa nevzdať, ako bojovať za slobodu," zdôraznila.
Eduard Heger, predseda Demokrati

Predseda strany Eduard Heger poukázal na to, že si treba pamätať aj na tých, ktorí sa stali obeťami hrôz druhej svetovej vojny a zaplatili za to životom.
"Pamätajme na tých, ktorí keď zlo dopadalo na nevinných, nestránili zrak bokom a postavili sa mu," podotkol Heger.
Jaroslav Naď, Demokrati

Jaroslav Naď hovorí o odkaze SNP pri pokračovaní budovania demokratického štátu.
Prosím, buďme naďalej hodní odkazu SNP, všetkých padlých a trpiacich, vďaka ktorým dnes dýchame slobodný vzduch. Buďme podobne, ako naši starí či prastarí rodičia, spoločnými budovateľmi silného demokratického štátu, dobre a hrdo fungujúceho v bezpečnostných a európskych štruktúrach. A v neposlednom rade, buďme k sebe dnes lepší, ako sme boli včera," uviedol.
Juraj Šeliga, Demokrati
"Je našou morálnou a občianskou povinnosťou ctiť pamiatku tých, ktorí svoje životy položili alebo ohrozili za lepšiu budúcnosť nášho národa," uviedol Juraj Šeliga.
KDH

Každý deň sa musíme usilovať o to, aby sme neprišli o demokraciu, zdôrazňuje KDH.
"Dnes to síce nemusíme robiť za ceny najvyšších obetí, ale každý deň sa musíme usilovať, aby sme o život v demokracii neprišli," zdôraznilo hnutie vo svojom vyjadrení.
Poukázalo tiež na to, že naši predkovia sa pred 79 rokmi hrdinsky postavili zlu a obetovali životy za slobodu. "Pri pohľade na ich hrdinstvo a svedectvo sa nikdy nevzdávajme zápasu o to základné: sloboda patrí tým, ktorí poznajú jej cenu a chránia ju tam, kde sú," podotklo KDH.
Združenie miest a obcí Slovenska

Združenie miest a obcí Slovenska vyjadrilo úctu a vďaku všetkým hrdinom Slovenského národného povstania, ktorí sa 29. augusta 1944 so zbraňou v ruke rozhodli bojovať voči nemeckému nacizmu, okupácii a domácim kolaborantom.
Združenie považuje SNP za mimoriadne dôležitú historickú udalosť.
"Do SNP sa okrem Slovákov zapojili aj príslušníci desiatok ďalších národov a národností a patrí medzi najväčšie povstania proti nacizmu počas druhej svetovej vojny," povedal predseda ZMOS-u Jozef Božik.
Priblížil, že stovky miest a obcí združených v ZMOS-e si v uplynulých dňoch pripomínali SNP pri pamätníkoch.