BRATISLAVA. Ivan Korčok bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Bývalý minister zahraničných vecí to oznámil na svojej novej stránke ivankorcok.sk a neskôr to potvrdil aj na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.
"Po 30 rokoch v diplomatickej službe som sa rozhodol uchádzať o úrad prezidenta Slovenskej republiky," uviedol na Korčok na webe.
„O tento post sa budem uchádzať ako občiansky kandidát,“ informoval na tlačovke Korčok. Ponúknuť chce svoju skúsenosť, nadstraníckosť a jasné postoje.
"Mojím hlavným cieľom je pomôcť Slovensku. V prípade, že uspejem, chcel by som niesť spoluzodpovednosť za to, ako naša krajina napreduje. Chcem ponúknuť moju skúsenosť z 30 rokov služby Slovenskej republike, nadstraníckosť a zároveň jasné postoje k tomu, ako by sa život v našej krajine mal vyvíjať," uviedol Korčok.
Spolupráca nie je bianko šek
Podľa Korčoka Slovensko dlhé roky prešľapovalo na mieste a je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa krajina vymanila zo stagnácie.

V kampani chce hovoriť aj o téme vlastenectva a otázke ukotvenia Slovenska. Nechce liezť na tzv. barikády, preferuje diskusiu, ale spolupracovať nemieni s každým.
"Ak niekto bude otáčať koleso zahraničnej politiky, ak bude hovoriť, že vojna na Ukrajinu prišla zo Západu, ak bude izolovať Slovensko, tak ho budem konfrontovať. Spolupráca nie je bianko šek," povedal Korčok.
Kto je Ivan Korčok?
Korčok do diplomatických služieb štátu nastúpil už v roku 1992 a patrí ku generácii ponovembrových diplomatov pod vedením Pavla Demeša či Eduarda Kukana. Na ministerstvo medzinárodných vzťahov ho prijímal Milan Kňažko.
Ako veľvyslanec Slovensko zastupoval v Nemecku a v Spojených štátoch, slúžil v Rade Európskej únie aj na zastupiteľstve vo Švajčiarsku.
Počas tretej vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1996 až 1997 pôsobil ako hovorca ministerstva zahraničia pod vedením Pavla Hamžíka. Po tom, ako Hamžík po zmarenom referende o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta rezignoval, Korčok sa v rezorte presunul na Odbor analýz a plánovania.

Počas tretej vlády Smeru pod vedením Roberta Fica si Korčoka za štátneho tajomníka vybral v roku 2015 minister zahraničia Miroslav Lajčák. Z funkcie Korčok odišiel v auguste 2018, keď ho prezident Andrej Kiska vymenoval za veľvyslanca v USA.
Až do septembra 2022 bol ministrom zahraničných vecí. Demisiu podal spolu s ďalšími ministrami nominovanými SaS, keď strana odišla z vlády a predtým z vládnej koalície.
Do straníckej politiky sa odvtedy verejne nezapojil napriek ponukám od viacerých subjektov.
Prezidentské voľby 2024
- Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady alebo občania na základe petície s 15-tisíc podpismi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb. Súčasnej prezidentke Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
