BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra vyzýva politické strany, aby sa zdržali šírenia dezinformácií a nezavádzali spoločnosť ohľadom problému migrácie.
Ako rezort ďalej uviedol, ak chcú politici v tejto veci skutočne pomôcť, dá sa to spoluprácou na konštruktívnom riešení tejto problematiky.
„Snažíme sa zabezpečiť dôstojné podmienky pre občanov a cudzincov čakajúcich na spracovanie ich údajov a registráciu. Je to štandardný postup vo všetkých krajinách Európskej únie,“ zdôraznilo ministerstvo.
Žiadne narušenie verejného poriadku
Zároveň skonštatovalo, že občania Slovenska môžu pokojne spávať.
„Vo Veľkom Krtíši a ani na ostatnom území Slovenskej republiky sme neevidovali žiadne narušenie verejného poriadku zo strany týchto osôb. Na všetky podozrenia z narušenia verejného poriadku, spáchanie trestného činu alebo priestupku polícia reaguje a preveruje ich,“ uviedol rezort vnútra.
Prechodné stanovište
Vo Veľkom Krtíši podľa ministerstva zriadili prechodné stanovište, ktoré umožňuje zabezpečiť potrebné procesy a kontrolovať prítomnosť cudzincov.
„Spracovanie ich údajov bude pokračovať zo strany cudzineckej polície. Cieľom je zabezpečiť bezpečnosť občanov a zároveň sprehľadniť migračné procesy,“ vysvetlil rezort s tým, že osoby sa v zariadení zdržiavajú spravidla niekoľko hodín.
„Okrem mobilných toaliet je vyčlenený priestor pre oddych v podobe lehátok a spacákov, najmä pre zraniteľné skupiny cudzincov,“ doplnilo ministerstvo.
Rezort vnútra dodal, že v súvislosti s riešením problému migrácie má v úmysle kombinovať operatívne opatrenia s dlhodobo pripravovanými legislatívnymi zmenami, aby sa dosiahlo efektívne riešenie problému.
Polícia pracuje na medzinárodnej úrovni
Problém nelegálnej migrácie nie je podľa polície len problémom Slovenska, ale potýkajú sa s ním krajiny v celom európskom priestore. Zároveň policajný zbor požiadal občanov o strpenie.
Migranti totiž podľa polície utekajú pred vojnou a putujú ďalej na západ, pričom na našom území zostať nechcú a zotrvávajú tu len na nevyhnutný čas, počas ktorého prechádzajú kontrolou v našich a európskych systémoch.
„V boji s nelegálnou migráciou prijímame aj ďalšie kroky, okrem iného napríklad prezident Policajného zboru Štefan Hamran a veliteľ Celoštátneho hlavného veliteľstva polície Maďarska János Balogh vo štvrtok 31. augusta podpísali doplnené znenie Dohody medzi Prezídiom Policajného zboru Ministerstva vnútra SR a Celoštátnym hlavným veliteľstvom polície Maďarska o vytvorení spoločných hliadok na území Maďarska v rámci spoločných operácií," uviedla polícia.
Novela tejto dohody podľa policajtov rozširuje pôsobenie spoločných hliadok oboch štátov na území Maďarska, čím sa umožní zintenzívnenie a zefektívnenie spolupráce najmä v oblasti boja proti nelegálnej migrácii prichádzajúcej na územie Maďarska a následne Slovenska zo západobalkánskej trasy.
„Pre doplnenie uvádzame, že situáciu naďalej monitorujeme a podnikáme kroky aj na medzinárodnej úrovni, aby sme dostali tento problém do povedomia aj v európskom spoločenstve, pretože iba spoločnými a systematickými riešeniami v rámci celej Európskej únie je možné problém v oblasti nelegálnej migrácie riešiť,“ zdôraznil Policajný zbor.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku policajného prezídia, pokiaľ ide o medializované informácie o ukončení služobného pomeru riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície, polícia k tomu zaujme stanovisko na budúcotýždňovej tlačovej konferencii.
Dzurinda žiada presné údaje
K situácii sa vyjadrili viacerí politici. Podľa predsedu strany Modrí/Most-Híd Mikuláša Dzurindu majú občania právo na včasné a pravdivé informácie a vláda má povinnosť prijímať opatrenia na zamedzenie organizovanej nelegálnej imigrácie.
„A to tak vo svojej vlastnej pôsobnosti, ako aj v súčinnosti s dotknutými krajinami, v tomto prípade s Maďarskom,“ dodal Dzurinda.
Líder hnutia Republika Milan Uhrík zase v tejto súvislosti vyzval vedenie slovenskej polície, aby sa prestali „predvádzať na tlačovkách v bielych košeliach" a začali strážiť hranice pred nelegálnymi migrantmi.
Hnutie následne oznámilo, že podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru na policajného prezidenta Štefana Hamrana. Dôvodom je neplnenie úloh pri ochrane bezpečnosti a obyvateľov štátu.
Pre nárast neregulárnej migrácie v okrese Veľký Krtíš vyhlásili v piatok 1. septembra mimoriadnu situáciu. Tá umožní využívať legislatívne nástroje na efektívnejšie zaistenie potrebných procesov.