BRATISLAVA. Počty ľudí, ktorí nelegálne prekračujú slovenské hranice, výraznejšie rastú už od vlaňajška a ešte viac počas celého tohto leta, ale krátko pred voľbami si tému všimli strany Smer aj Hlas, a pridala sa aj Sme rodina.
Slovensko sa pritom ocitlo v novej situácii, keď sa stalo súčasťou trasy, po ktorej sa ľudia snažia dostať do západnej Európy.
Hoci Smer hovorí o „obrovskom riziku“, polícia nezaznamenala žiadny trestný čin, ktorý by ľudia, ktorí nelegálne prekročili hranice, u nás spáchali.
Navyše, povinné vydávanie potvrdenia od polície, ktoré umožňuje ľuďom po preverení pohybovať sa po Slovensku a ktoré dnes kritizujú, presadili v roku 2018 práve Robert Fico a Robert Kaliňák zo Smeru.
Denník SME pripravil k téme otázky a odpovede.
Odpovedáme na tieto otázky:
- Je utečenecká kríza ako z roku 2015?
- Prečo pred ôsmimi rokmi cez Slovensko neprechádzali?
- Kto sú ľudia prechádzajúci cez Slovensko?
- Čo sa tu deje s ľuďmi, ktorí nelegálne prekročia hranicu?
- Zatvorí Slovensko hranice s Maďarskom?
- Ako situáciu zneužívajú politické strany?
- Čo bude ďalej?
1. Je utečenecká kríza ako z roku 2015?
Nie, hoci počet prichádzajúcich ľudí do Európy naozaj stúpa. Stále však výrazne zaostáva za číslami spred ôsmich rokov. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) tento rok prišlo do Európy 160-tisíc utečencov, výrazná väčšina z nich do Talianska. Drvivá väčšina sa preplavila cez Stredozemné more.
V roku 2015 do Európy prišlo viac ako milión ľudí, v roku 2016 ich bolo 390-tisíc.
Na Slovensku v prihraničných oblastiach, predovšetkým s Maďarskom, môže mať verejnosť obavy, že je situácia u nás akútnejšia ako v roku 2015 či 2016, vraví šéf migračného úradu Ján Orlovský.
Slovensko sa na rozdiel od spomínaného obdobia stalo súčasťou migračných trás, ktorou ľudia smerujú do krajín západnej Európy. Preto ľudia utečencov vidia a stretávajú častejšie.
Vo Veľkom Krtíši napríklad ministerstvo vnútra zriadilo prechodné stanovisko, v ktorom cudzinci čakajú na potvrdenia od polície. Preto ich tam v jeden deň môže byť aj niekoľko stoviek. Na mieste majú aj prenosné toalety a môžu tam prespať.
„Chápem, že pre verejnosť, ktorá bola zvyknutá, že na cudzineckú políciu prišli štyria ľudia a hneď zmizli za jej dverami, je toto niečo nové,“ vraví Orlovský.
„Keď však povieme, že máme u nás migračnú krízu, tak nás všetci okolo vysmejú, vrátane Maďarov, ktorí mali vlani 270-tisíc nelegálnych prekročení hraníc. Rakúšania mali vlani 108-tisíc žiadostí o azyl, my sme ich mali 504,“ vraví Orlovský.
Na Slovensku polícia tento rok do augusta zaznamenala 25-tisíc prípadov nelegálnej migrácie.
