SME

Novela Trestného zákona by posilnila ochranu obetí prenasledovania, tvrdí prezidentka

Jeden bod navrhovanej novely je podľa ombudsmana v rozpore s Ústavou.

Prezidentka Zuzana ČaputováPrezidentka Zuzana Čaputová (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Navrhovaná novela Trestného zákona odstraňuje slabé miesta v kontrole dodržiavania ochranných liečení ambulantnou formou pri psychiatrických pacientoch, ktorí môžu byť pre spoločnosť nebezpeční.

Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti s legislatívnym návrhom, ktorý je predmetom jednej zo štvrtkových mimoriadnych schôdzí parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Schválenie týchto zmien, ktoré prešli poctivou odbornou diskusiou a dávnejšie aj medzirezortným pripomienkovým konaním, je dnes v parlamente na mimoriadnej schôdzi príležitosťou postaviť sa zodpovedne k ochrane zdravia a životov ľudí a posilniť ochranu žien zažívajúcich násilie," zdôraznila prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden bod navrhovanej novely Trestného zákona je v rozpore s Ústavou. Poslanci by ho mali z materiálu vypustiť. Upozornil na to verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský.

"Rozumiem cieľu predloženého návrhu zákona a podporujem ochranu obyvateľov pred útokmi zo strany iných osôb. Avšak obmedzovať osobnú slobodu v SR, ktorá je právnym štátom, možno len v súlade s Ústavou SR," zdôraznil. Držať osobu v nemocnici bez rozhodnutia súdu podľa jeho slov v ústave takú oporu nemá.

Poukázal na to, že zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. "Citovaný článok Ústavy Slovenskej republiky neumožňuje orgánom činným v trestnom konaní v prípade, že zadržaná osoba nebola prepustená na slobodu, konať iným spôsobom," dodal. Problém je podľa neho aj skutočnosť, že návrh zákona neustanovuje lehoty, v ktorých policajt a prokurátor majú konať.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhované ustanovenie poskytuje prokurátorovi nové oprávnenie podať návrh na vydanie predbežného opatrenia na umiestnenie zadržanej osoby do zdravotníckeho zariadenia, ak policajt neprepustí zadržanú osobu na slobodu a duševný stav zadržanej osoby vyžaduje jej umiestnenie v zdravotníckom zariadení. Okrem toho zavádza právomoc policajta odovzdať obvineného, za podmienky súhlasu prokurátora, do zdravotníckeho zariadenia aj pred vydaním predbežného príkazu sudcu pre prípravné konanie.

Vláda navrhla prerokovať novelu Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny majú priniesť prísnejšiu kontrolu osôb, ktorým bolo nariadené ambulantné ochranné liečenie. Vypracovanie legislatívy podnietila aktuálna spoločenská situácia vyvolaná aj júnovou vraždou v Dubnici nad Váhom.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 469
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 299
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 584
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 558
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 812
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 590
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 324
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 260
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu