BRATISLAVA. Parlament neotvoril žiadnu z troch naplánovaných mimoriadnych schôdzí a všetky sa presúvajú na piatok. Po mimoriadnej schôdzi k nelegálnym migrantom a mimoriadnej schôdzi k novele Trestného zákona sa nepodarilo otvoriť ani rokovanie k vládnemu návrhu zmien vo fungovaní pohotovostí.
Pre dosiahnutie uznášaniaschopnosti parlamentu treba 76 poslancov. Ďalší pokus bude v piatok 8. septembra. Začiatok rokovania je naplánovaný na 9:00.
Smer s uznesením nepochodil
Mimoriadnu schôdzu k migrácii inicioval Smer. Strana chce, aby parlament uznesením požiadal vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenska s Maďarskom.
Vláda by tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom a všetkých zaistených nelegálnych migrantov odovzdávať príslušným maďarským orgánom.
Kabinet by mal tiež ukončiť "nezákonnú prax sústreďovania nelegálnych migrantov, ktorí bez akejkoľvek prekážky vstúpili na územie Slovenska, v táboroch a priestoroch s katastrofálnymi, doslova neľudskými životnými podmienkami".
Vláda by podľa Smeru mala nelegálnym migrantom bez identifikačných dokumentov a schopnosti preukázať svoju totožnosť prestať automaticky akceptovať vymyslené identifikačné údaje.
Migračnú situáciu by mala vláda podľa návrhu konzultovať s Českou republikou a ďalšími dotknutými krajinami.
Predpoklad sa potvrdil
Poslancom sa vo štvrtok nepodarilo otvoriť ani druhú mimoriadnu schôdzu, ktorá sa týka zmien v Trestnom zákone.
Mimoriadna schôdza o novele Trestného zákona mala pôvodne nasledovať až po mimoriadnej schôdzi o pohotovostiach, predseda Národnej rady Boris Kollár ju však vo štvrtok predradil pred ňu, pretože očakával, že sa ju nepodarí otvoriť.
Schôdza sa má konať v reakcii na júnový prípad Andrey z Novej Dubnice, ktorú zavraždil páchateľ po dlhodobom prenasledovaní. Cieľom vládnej novely je zabezpečiť dostatočnú kontrolu osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia.
Popri ochrannom dohľade počíta aj s inými povinnosťami a obmedzeniami, pričom po novom by takáto osoba mohla byť kontrolovaná aj elektronickými prostriedkami.
Návrh zákona upravuje doposiaľ absentujúcu možnosť dodatočne uložiť ochranné liečenie, ak odsúdený počas výkonu trestu odňatia slobody trpí duševnou poruchou.
Taktiež upravuje pravidlá pre protialkoholické liečenia, protitoxikomanické liečenia a liečenia závislostí na hazardných hrách. Reaguje tiež na zriadenie Detenčného ústavu v Hronovciach, keďže je potrebné prehodnotiť právnu úpravu vo vzťahu k osobám, pre ktoré má byť detencia určená.
Vláda chce návrh prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Novela Trestného zákona by v prípade schválenia platila už od 1. októbra.
Prezidentka návrh podporila
Návrhu podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že schválenie zmien, ktoré prešli poctivou odbornou diskusiou a dávnejšie aj medzirezortným pripomienkovým konaním, je dnes príležitosťou posilniť ochranu zdravia a životov ľudí a osobitne ochranu žien pred násilím.
„Obrovská tragédia, ktorou bola brutálna vražda Andrey z Novej Dubnice, viedla vládu k iniciovaniu návrhu zmeny trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Zmena odstraňuje slabé miesta v kontrole dodržiavania ochranných liečení ambulantnou formou pri psychiatrických pacientoch, ktorí môžu byť pre spoločnosť nebezpeční,“ uviedla prezidentka.
Návrh podľa Čaputovej systémovo posilňuje ochranu obetí nebezpečného prenasledovania, ktoré tvoria najmä ženy zažívajúce násilie.
Pohotovosti zatiaľ bez zmien
Poslanci potom neotvorili ani tretiu naplánovanú mimoriadnu schôdzku k zmenám na pohotovostiach.
Vláda navrhuje, aby sa od začiatku budúceho roka skrátili ordinačné hodiny na pohotovostiach a zvýšili poplatky za neodôvodnené využívanie pohotovostí a urgentov v nemocniciach. O takomto návrhu by mali poslanci rokovať v zrýchlenom legislatívnom konaní.
Ordinačné hodiny na pohotovostiach v súčasnosti v pracovných dňoch trvajú od 16:00 do 22:00. Od začiatku budúceho roka by mali byť pohotovosti v pracovných dňoch dostupné len od 16:00 do 20:00. Cez sviatok, v sobotu a nedeľu lekári na pohotovostiach v súčasnosti ordinujú od 7:00 do 22:00, od budúceho roka by to malo byť od 8:00 do 20:00.
Ďalším opatrením je zvýšenie poplatkov za neoprávnené využívanie pohotovostí a urgentov. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume 2 eurá sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.