BRATISLAVA. Muž zo Sýrie máva rukami a snaží sa nám vysvetliť, ako prekročil maďarsko-slovenskú hranicu. Napodobňuje pri tom pohyby plávania.
Chce nám takto povedať, že s necelou dvadsiatkou ďalších mužov prešli rieku Ipeľ, ktorá na 140 kilometroch tvorí hranicu s Maďarskom. Hladina je teraz taká nízka, že nie je problém cez ňu na mnohých miestach jednoducho prejsť.
Nohavice aj topánky má muž mokré a zablatené. Po prechode cez rieku museli ešte prejsť trávou a poľnou cestou.
"Príde polícia?" zaujíma sa lámanou angličtinou. "A čo urobia?" dodáva. Keď sa dozvie, že políciu už zavolal starosta obce Malá Čalomija, spokojne ukáže palec hore.
Pýta sa, či nemáme vodu alebo jedlo a posunkami ukazuje, že sú po ceste hladní a v tridsaťstupňovom teple smädní. Po anglicky však vedia málo, pomáhame si preto prekladačmi do arabčiny v mobilných telefónoch.
"U nás je vojna a naspäť ísť nechceme," ukazuje ďalší muž preloženú vetu na displeji. Vymenúva, že sa na Slovensko dostali cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Chcú ísť do Nemecka - za rodinami alebo známymi.
Skupina sa uloží v tieni pod čerešňami popri ceste ešte pred tabuľou označujúcou začiatok obce. Pokojne tu čakajú na príchod policajtov, ktorí ich odvezú na povinnú registráciu.
Na juhu Slovenska obyvatelia zažívajú situáciu, aká tu ešte nebola. Počas utečeneckej krízy v rokoch 2015 a 2016 cez Slovensko migračné trasy neviedli. Teraz tu však pravidelne vídajú skupiny ľudí, ktoré nelegálne prekračujú hranice.
Hoci nám miestni vravia, že podobne ako v prípade skupiny oddychujúcej pod čerešňami problémy s cudzincami sami nezažili, väčšina vyjadruje obavy.
Nie sú takí ako my, nerozumieme ich jazyku, kultúre a náboženstvu a bojíme sa, keď chodia v skupinách - zaznieva často. Nestačia im ani uistenia polície a úradov, že cudzinci kriminalitu so sebou nepriniesli.
Mnohí nie sú imúnni ani voči rečiam o „sorosovcoch“, ktorí chcú naviezť do Európy čo najviac migrantov a medzi nimi môžu byť aj teroristi. Mesiac pred voľbami sa na šírení strachu priživuje aj Smer, Republika či ĽSNS.
K pokoju miestnych neprispieva ani to, že sa medzi nimi šíria aj informácie, ktoré sa buď nepotvrdili, alebo sa odohrali inak, ako o nich počuli.