SME

Policajtom pomáha pri strážení hraníc momentálne 350 vojakov

Na pomoc policajtom by malo byť nasadzovaných do 500 vojakov denne do konca roka.

Záchytný tábor pre migrantov  v bývalom závode píla vo Veľkom Krtíši.Záchytný tábor pre migrantov v bývalom závode píla vo Veľkom Krtíši. (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Policajtom pri strážení hraníc za účelom riešenia problému nelegálnej migrácie momentálne pomáha 350 vojakov Ozbrojených síl SR.

Na brífingu to povedal štátny tajomník rezortu vnútra Martin Kralovič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pomáhajú kolegom z Policajného zboru pri zvládaní tranzitu nelegálnych migrantov cez Slovensko," povedal Kralovič, pričom zároveň poďakoval rezortu obrany za spoluprácu.

Trinásť stanovíšť pre vybavovanie migrantov

Podľa návrhu schváleného ešte v stredu 6. septembra vládou by sa vojaci mali podieľať na zabezpečovaní strážených objektov na slovenskom území, a tiež by mali poskytovať logistickú podporu pri preprave osôb, a to v spoločných hliadkach s príslušníkmi Policajného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Z poľa vyšli mokrí, bez vody a bez jedla. Na juhu nemigrujú len utečenci, ale aj fámy Čítajte 

Na pomoc policajtom by malo byť nasadzovaných do 500 profesionálnych vojakov denne v období do 31. decembra 2023.

"V tejto chvíli už máme viac ako 13 miest, kde vieme vybavovať migrantov, ktorých nevieme vyhostiť, a ktorým na základe zákona musíme vydávať potvrdenie o zotrvaní, ktoré ich sem na Slovensko motivuje dnes prísť," vyhlásil policajný viceprezident Damián Imre.

Odstránenie povinnosti vydávať potvrdenie by uvítal. Naznačil, že polícia by tak už nemusela potrebovať vojakov.

Výzva poslancom

Potrebu zmeny vo vydávaní potvrdení zdôraznil aj Královič. Vyzval poslancov, aby v pondelok 11. septembra podporili mimoriadnu schôdzu k novele. V piatok sa rokovanie ani na druhýkrát nepodarilo otvoriť.

Vojaci v súčasnosti podľa Královiča pomáhajú pri transporte, logistike, presúvaní migrantov po celom Slovensku, strážení objektov cudzineckej polície či zabezpečovaní verejného poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Problém treba riešiť aj mimo Slovenska

Imre pripustil, že polícii trvalo dlhšie, kým presvedčila rezort obrany o opodstatnenosti nasadenia vojakov. Pomoc armády však podľa neho prišla v pravý čas.

Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký ocenil debaty predstaviteľov štátu so zástupcami susedných krajín. Verí, že čoskoro bude oslovená aj príslušná eurokomisárka. "Problém treba riešiť nielen na území Slovenska," poznamenal.

Výsledky očakáva aj od komunikácie s maďarskými kolegami. Ako deklaroval, polícia nikdy neustúpi od preverovania osôb v informačných systémoch tak, aby sa nestávalo, že prídu nežiadané osoby alebo sa budú voľne pohybovať bez vedomia polície.

Rovnako apeloval na poslancov Národnej rady SR, aby schválili zmeny vo vydávaní potvrdení.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník deklaroval aj komunikáciu so samosprávami. V uplynulých dňoch hovoril napríklad s primátormi Únie miest Slovenska či prednostami okresných úradov.

Utečenecká kríza vo svete

Alexander Dobrindt.

Šéf rezortu vnútra tvrdí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach sú potrebné.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Kritici tvrdia, že obvinenie z antisemitizmu je nespravodlivo namierené proti moslimom a migrantom.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 965
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 495
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 348
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 869
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 309
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 994
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 753
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu