SME

Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou sa po tri a pol roku skončí

Platnosť mimoriadnej situácie sa skončí 15. septembra.

Predseda vlády Ľudovít Ódor.Predseda vlády Ľudovít Ódor. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku čoskoro skončí. Vláda schválila uznesenie, podľa ktorého sa mimoriadna situácia zruší 15. septembra o 6:00.

Ministri majú do 30. novembra budúceho roka vyhodnotiť prijaté opatrenia na riešenie krízovej situácie vo svojej pôsobnosti zamerané na zamedzenie ohrozenia života, zdravia, majetku, zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a minimalizovanie škôd. Odvolanie mimoriadnej situácie v pondelok vláde odporučil Ústredný krízový štáb.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiu covidu by mohla vláda zrušiť v stredu Čítajte 

Mimoriadna situácia trvala viac ako tri roky

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie uznesením vlády SR z 11. marca 2020 boli vytvorené podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a toho času pominuli dôvody na ďalšie trvanie mimoriadnej situácie," uvádza sa v predkladanej správe k návrhu vládneho uznesenia.

Predseda vlády Ľudovít Ódor začiatkom augusta uviedol, že zrušenie mimoriadnej situácie v súvislosti s covidom a prílevom utečencov z dôvodu vojny na Ukrajine nie je také jednoduché, ako sa zdalo.

Poskytovanie viacerých sociálnych dávok a pomoci, aj odklad úverových splátok sa totiž viažu na vyhlásenie mimoriadnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslel som si, že to zrušíme veľmi rýchlo, ale ak chceme pokračovať v istých typoch pomoci, tak by sme to nemali zrušiť okamžite," povedal Ódor. Ak by však podľa neho takéto legislatívne prekážky neexistovali, mimoriadnu situáciu by zrušil okamžite.

Epidemická situácia si nežiada zaviesť opatrenia

Súčasná epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 nenasvedčuje tomu, že by bolo potrebné zaviesť opatrenia. Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Michala Palkoviča po stredajšom rokovaní vlády.

"V prípade, že by sa situácia dostala do toho, že nozokomiálne infekcie tohto charakteru nám začnú stúpať, tak, samozrejme, budeme musieť urobiť preventívne opatrenia," priblížil.

Počty prípadov chrípkových a chrípke podobných typov respiračných ochorení budú podľa neho na jeseň, v podovolenkovom období, rásť.

SkryťVypnúť reklamu

"Rastie aj počet pozitívnych vzoriek z odpadových vôd," podotkol. Variant nového koronavírusu omikron sa podľa jeho slov dostal do takého typu mutácie, ktorý má zatiaľ predikovateľnú mortalitu aj chorobnosť.

V súvislosti s rušením mimoriadnej situácie pre ochorenie COVID-19 poznamenal, že ministerstvo zdravotníctva pripravilo všetky opatrenia tak, aby distribúcia liečiv aj nových typov vakcín bola zabezpečená. "Nastavili sme aj tie ostatné parametre tak, že v prípade, ak pacient bude potrebovať terapiu, tak ju dostane," dodal.

Niektoré opatrenia však ostávajú

Hoci sa v piatok ukončí mimoriadna situácia v súvislosti s covidom, niektoré opatrenia sa budú uplatňovať aj naďalej. Rozhodla o tom vláda.

Prvé opatrenie sa týka nakladania so zdravotníckym hnuteľným majetkom štátu a druhé elektronického hlasovania vlastníkmi bytov a nebytových priestorov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o mimoriadnych opatreniach totiž umožňuje, aby sa niektoré opatrenia po rozhodnutí vlády uplatňovali aj po odvolaní mimoriadnej situácie, ak si to vyžiada ekonomická, sociálna alebo zdravotná situácia v súvislosti s pandémiou na Slovensku.

Odvolaním mimoriadnej situácie sa nebudú môcť uplatniť jednotlivé výnimky zo zákona o správe majetku štátu. Ministerstvo zdravotníctva by tak bolo povinné pri nakladaní s hnuteľným majetkom štátu dodržať všetky postupy ustanovené týmto zákonom.

„V snahe operatívne riešiť distribúciu vakcín, iných liekov a zdravotníckych pomôcok určených na ich aplikáciu a umožniť čo najrýchlejšie odovzdanie ustanoveného hnuteľného majetku štátu, ktorý je určený na zamedzenie šírenia a liečbu ochorenia COVID-19, je podľa názoru Ministerstva zdravotníctva potrebné dané opatrenie predĺžiť," uvádza sa vo vládou schválenom návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva tak pri nakladaní s vakcínami proti covidu, liekmi a zdravotníckymi pomôckami nebude musieť vykonať ponukové konanie či elektronickú aukciu. Takáto výnimka bude platiť do 31. decembra 2026.

„Lehota do 31. decembra 2026 sa navrhuje z dôvodu nákupu vakcín, ktorých dodávky na základe kúpnej zmluvy na výrobu, nákup a dodávku vakcín proti SARS-CoV-2 na prevenciu COVID-19 medzi Európskou komisiou, konajúcou v mene všetkých členských štátov Európskej únie, a spoločnosťami Pfizer Inc. a BioNTech Manufacturing GmbH budú dodávané až do tohto termínu," zdôvodnilo ministerstvo zdravotníctva.

Do 31. decembra 2026 sa však musí tento hnuteľný majetok štátu aj odovzdať a prevziať novým správcom majetku štátu alebo jeho novým vlastníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé opatrenie, ktoré bude platiť aj po odvolaní mimoriadnej situácie, sa týka elektronického hlasovania vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Keďže stále existuje dôvod na ďalšie uplatňovanie opatrenia zamedzujúce šíreniu ochorenia, predĺži sa možnosť hlasovania prostredníctvom elektronických prostriedkov.

„Takýto výkon hlasovacieho práva bude možné uplatňovať najdlhšie do 31. decembra 2024, pretože sa predpokladá zavedenie takéhoto spôsobu hlasovania do právnej úpravy týkajúcej sa vlastníctva bytov a nebytových priestorov," uviedlo ministerstvo financií.

Nocľahárne budú prístupné celý deň

Vysoká inflácia na Slovensku zvyšuje počet bezdomovcov. Vláda preto schválila nariadenie, podľa ktorého bude aj po ukončení mimoriadnej situácie možné poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa, nielen poskytnutím prístrešia na prenocovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Nocľahárne pritom budú po novom celodenne dostupné pre všetkých, nielen pre osoby s osobitnou ochranou, teda pre tých, ktorým štát udelil azyl, doplnkovú ochranu alebo dočasné útočisko.

Nocľahárne sú určené pre osoby, ktoré nemajú zabezpečené základné životné podmienky, nemajú bývanie alebo sú ohrozené stratou bývania. „Ich počet, vzhľadom na to, že ide o možnosť, nie je možné kvantifikovať," tvrdí rezort práce a sociálnych vecí. Ku koncu minulého roka pritom bolo na Slovensku 50 nocľahární s kapacitou 1 262 miest.

Možnosť poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s covidom miesiac po jej ukončení ustanovovalo nariadenie vlády, ktoré sa ruší.

„Nariadením sa zabezpečuje kontinuita tejto právnej možnosti aj po ukončení mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 a pri pretrvávaní mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenska spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny," uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda odpustí samosprávam pôžičky

Vláda odpustí samosprávam pôžičky, ktoré získali od štátu ešte počas pandémie koronavírusu v celkovej výške takmer 152 miliónov eur.

Kabinet v stredu schválil návrh Ministerstva financií SR na zníženie štátnych finančných aktív v tejto sume, čím príslušná pohľadávka voči mestám a obciam zanikne. Rezort financií to má zabezpečiť do konca októbra tohto roka.

V súvislosti s negatívnym vývojom hospodárenia v roku 2020, ovplyvneným predovšetkým pandémiou ochorenia COVID-19, bolo subjektom územnej samosprávy poskytnutých zo štátnych finančných aktív spolu 151 919 185 eur ako návratná finančná výpomoc. Z toho išlo 1719 obciam a mestám 99 844 944 eur a ôsmim vyšším územným celkom 52 074 241 eur.

Pôžičky mali splácať postupne v štyroch rovnomerných splátkach v rokoch 2024, 2025, 2026 a 2027, a to každoročne do 31. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zníženia štátnych finančných aktív je výsledkom rokovaní zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a združenia samosprávnych krajov SK8. Štát tak odpustí celú zostávajúcu sumu pôžičiek 151 822 506,17 eura.

"Návrhom na zníženie štátnych finančných aktív sa reaguje na vysoké ceny elektrickej energie a plynu a súvisiacu infláciu implikovanú aj inými geopolitickými faktormi, a to najmä vojnovým konfliktom na Ukrajine, s cieľom zabezpečenia plnenia základných samosprávnych pôsobností vrátane nových úloh vyplývajúcich zo schválených zákonov. Zároveň sa zmierni tlak vysokých cien energií a inflácie v nasledujúcich rokoch tak, aby subjekty v čo najmenšej miere museli redukovať služby pre obyvateľov," priblížil v predloženom materiáli rezort financií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 941
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 796
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 388
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 238
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 115
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


6
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

44 percent Slovákov verí, že protivládne protesty sú organizované a finančne podporované Georgeom Sorosom.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Ilustračné foto.

Obyvatelia sa môžu aktívne zapojiť do rozhodovania.


SITA
Urgentný príjem v Nemocnici Bory

Na pozícii strieda Petra Lednického.


TASR
Minister zahraničia Juraj Blanár.

Riaditeľkou Slovenského inštitútu v Prahe sa stala Katarína Šmálová.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu