Rozsiahly požiar v lese postihnutom kalamitou nad Tatranskou Poliankou vypukol v sobotu 30. júla napoludnie.
Oheň sa z dva až tri hektárového územia nad Cestou slobody aj kvôli juhozápadnému vetru a nedostupnosti terénu šíril ďalej, približne pred 15. hodinou pohltil asi päť hektárov. Popradskí hasiči museli kvôli nedostupnému terénu požiadať o leteckú pomoc. Kým prišla, pracovali na ochrane obydlia a ubytovacích kapacít v lokalite.
Keď priletel vrtuľník Rýchlej záchrannej služby Airport z Popradu, oheň už zachvátil územie desiatich hektárov. Vo večerných hodinách sa z kalamitou poškodeného lesa rozšíril do vysokohorského terénu na plochu takmer 80 hektárov. Požiarnici s hasičským tankom chránili benzínovú pumpu medzi Štrbským Plesom a Smokovcom, vzdušnou čiarou vzdialenú asi 30 až 40 metrov. Nasadený bol aj vojenský vrtuľník.
Na čelo požiaru nalietavali tri vrtuľníky s bambi vakmi, tri čmeliaky, hasilo ho vyše 30 cisterien. Do 21. hodiny plamene zachvátili vyše 150 hektárov a šírili sa do všetkých strán.
Na Mestskom úrade vo Vysokých Tatrách vo večerných hodinách rokoval krízový štáb. Jeho členovia rozhodli, že evakuácia obyvateľov a návštevníkov Vysokých Tatier ubytovaných v zariadeniach Nového a Starého Smokovca zatiaľ nie je potrebná. Približne o 22.00 hodine sa oheň priblížil asi na 100 metrov k ubytovacím kapacitám. Hasiči rozsah požiaru odhadovali na 200 hektárov. Proti prírodnému živlu bojovali okrem vyše 80 profesionálnych hasičov aj dobrovoľní hasiči, pracovníci TANAP-u, ochranári, policajti, záchranári, pracovníci vodární a kanalizácií.
V sobotu pred polnocou sa im podarilo dostať požiar pod kontrolu. Všetci však zostali na miestach, aby situáciu monitorovali počas celej noci.
V nedeľu 31. júla ráno hasičov, ktorí pracovali počas dňa a noci, vymenili čerství. Dve ohniská na východnej strane nad Starým Smokovcom hasili vrtuľníky a lesné špeciály, tri ohniská pri Ceste slobody hasili s vozidlami Tatra 815, súvislý pás ohňa na západnej strane v Tatranskej Polianke, na severe polievali zo vzduchu.
Z popradského letiska ráno vyštartovali na pomoc dva vrtuľníky a tri lietadlá. Na križovatke ciest pod Starým Smokovcom policajti od rána regulovali dopravu. Uzatvorili cestu II. triedy od Starého Smokovca po Tatranskú Polianku, vozidlá odkláňali cez Poprad, Svit, Batizovce a Gerlachov.
Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon predpoludním po zasadnutí obvodného krízového štábu v meste Vysoké Tatry vydal úplný zákaz vstupu na lesné pozemky na území Vysokých Tatier. Horská záchranná služba zároveň vydala zákaz vstupu na všetky chodníky. Požiar sa predpoludním podarilo zastaviť z južnej a východnej strany a bezprostredné ohrozenie obyvateľstva a obytných zón mesta Vysoké Tatry už nehrozilo. Oheň však tlel pod koreňmi stromov. Predpoludním zastavili aj premávku lanovky na Hrebienok.
Zvrat nastal asi o 13.30, keď sa zdvihol vietor a oheň sa začal rozširovať na severnú stranu, teda smerom k Sliezskemu domu. Keďže v tomto neprístupnom teréne možno zasahovať iba zo vzduchu, na mieste operovali tri vrtuľníky s vakmi s objemom 1 200, 1 500 a 3 000 litrov vody, štyri lietadlá čmeliaky, ktoré majú kapacitu 1 000 litrov. Požiar sa dotkol aj územia s najvyšším, piatym stupňom ochrany prírody. Podľa prednostu Okresného úradu v Poprade Milana Barana pri ňom došlo k ohrozeniu zdravia a životov obyvateľstva.
Polícia začne vyšetrovať prípad požiaru v Tatranskej Polianke až po jeho uhasení. Príčina vzniku ešte nie je oficiálne známa. Náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč vyzval ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, aby prevzal politickú zodpovednosť za situáciu v Tatrách a odstúpil. Podľa Lukáča totiž ministerstvo zlyhalo pri protipožiarnej prevencii a riešení kalamitnej situácie v TANAP-e.
Z Vysokých Tatier odišlo podľa primátora Jána Mokoša počas požiaru niekoľko rodín z hotela MS 70, z penziónu v časti Sibír z hotelov Tatranské Zruby, smerom na Tatranskú Štrbu a na Štrbské Pleso. Niektorí sa ale vrátili. Primátor verí, že letná sezóna bude po zlikvidovaní požiaru pokračovať dobre. Na základe prvých prijatých opatrení by mali byť v budúcnosti skládky vyťaženého dreva a raždia vzdialené od obytných zón najmenej sto metrov.
Lesný požiar vo Vysokých Tatrách, ktorý vznikol 30. júla v Tatranskej Polianke, je najväčším v povojnovej histórii Vysokých Tatier. Posledný podobný požiar bol v roku 1941, ešte pred zriadením Tatranského národného parku, kedy horelo v lokalite Všiváky v Kôprovej doline. Podľa údajov k 11:00 požiar zasiahol 212 ha, večer už lesníci hovorili o 250 ha plochy. Napriek tomu, že v nedeľu ráno sa zdalo, že požiar sa už podarilo lokalizovať, oheň sa rozhorel nad Tatranskou Poliankou, kde zasahuje už do živého porastu a do kosodreviny. V týchto lokalitách sa dá oheň likvidovať len zo vzduchu. Tri vrtuľníky a štyri lietadlá však na túto úlohu nestačia.
Krízový štáb sa na dnešnom večernom zasadnutí v Starom Smokovci rozhodol požiadať prostredníctvom Úradu civilnej ochrany o medzinárodnú pomoc pri hasení požiaru vo Vysokých Tatrách. Podľa predsedu krízového štábu Milana Barana, požiadavka znie na dva vrtuľníky s bambi vakmi z Maďarska. Ich prílet sa očakáva v pondelok ráno, kedy má krízový štáb potvrdiť svoju požiadavku. Požiar v kosodrevine, kam sa oheň rozširuje, sa dá hasiť už len pomocou leteckej techniky. Vo večerných hodinách museli pre nízku oblačnosť s hasením prestať aj vrtuľníky,
Hasičom by veľmi pomohol dážď. Podľa predpovedí sa v Tatrách očakávajú lokálne zrážky. Okolo 18:00 začalo v Starom Smokovci pršať, na mieste požiaru však nespadli žiadne zrážky.
Požiar sa hasičom podarilo lokalizovať v miestach, ktoré sú dostupné pozemnou technikou. Ide o južnú a východnú časť požiaroviska, v blízkosti osád Tatranské Zruby a Smokovce. Požiar sa rozširuje v severnej časti smerom na Slavkovský štít. Oheň horí v polome a sčasti aj v živom lese. Kalamitné drevo miestami dosahuje dva až päť metrovú výšku. Príčina požiaru je podľa veliteľa zásahu Miroslava Kanáša s najväčšou pravdepodobnosťou manipulácia s otvoreným ohňom. Škody k 11:00 vyčíslili lesníci na 12,5 mil. korún.