SME

Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne. Bohaté krajiny inak nedobehneme

Aká budúcnosť nás čaká po voľbách? Zamestnávatelia diskutovali s lídrami strán.

Diskusia Dialóg pre SlovenskoDiskusia Dialóg pre Slovensko (Zdroj: Republiková únia zamestnávateľov)

Povestného „tigra Európy“ zrejme chytili do klietky. Vlnu ekonomického rastu po vstupe Slovenska do Európskej únie vystriedala stagnácia. V uplynulej dekáde boli prijaté minimálne štrukturálne reformy a viaceré indexy ukazujú, že čoraz viac zaostávame v inováciách aj v konkurencieschopnosti slovenských firiem. Preto sa podľa ekonómov bohatším krajinám pozeráme na chrbát z čoraz väčšej diaľky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ani po tridsiatich rokoch samostatnosti nemáme jasnú víziu, aké Slovensko chceme budovať a mať,“ hovorí Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov v predvolebnej diskusii Dialóg pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia zamestnávateľov otvorili s lídrami politických strán tie najpálčivejšie témy podnikateľského sektora a otázky budúceho smerovania krajiny po parlamentných voľbách.

Bez zmeny smerovania nebudeme prosperovať

Index regionálnej konkurencieschopnosti Európskej komisie ohodnotil slovenské regióny ako piate najmenej konkurencieschopné v EÚ. Budovanie fyzickej i digitálnej infraštruktúry je pomalé, regióny sa vyľudňujú a nie sú dostatočne atraktívne pre veľkých investorov.

Ekonomické možnosti z čias pred 20 rokmi sme podľa predsedu strany Modrí, Most - Híd Mikuláša Dzurindu vyčerpali a je čas posunúť sa na vyššiu úroveň.

„Nemôžeme byť viac montážnou dielňou, ktorá profitovala z benefitu kvalitnej a lacnej pracovnej sily,“ tvrdí Dzurinda.

Politickí lídri sa zhodujú, že nová vláda by sa mala zamerať na investície do digitalizácie, modernizácie a technológií, ktoré pomôžu zvyšovať produktivitu práce.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemusíme vymýšľať nové systémy, ale inšpirujme sa zahraničím. Fungujú tam inovačné huby, v rámci ktorých štát spolupracuje so samosprávami, školami a pomáhajú malým a stredným firmám prechádzať transformáciou,“ ozrejmuje Michal Truban, podpredseda Progresívneho Slovenska.

Podnikateľov v uplynulom období znepokojoval aj spôsob prijímania zákonov. Prezident RÚZ Kiraľvarga vysvetľuje, že približne štvrtina z nich prešla mimo štandardného legislatívneho procesu bez komunikácie s odborníkmi, hoci mali negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Výkonnosť ekonomiky, zamestnanosť a následne aj životná úroveň stoja práve na podnikoch.

„Domáci i zahraniční podnikatelia či investori potrebujú predvídateľné podnikateľské prostredie, ktorému rozumejú a dôverujú. Úlohou štátu je nastaviť pravidlá, aby mali firmy motiváciu investovať a zvyšovať produktivitu práce,“ hovorí člen predsedníctva Hlas - SD Tomáš Drucker.

SkryťVypnúť reklamu

V rebríčku krajín OECD sa Slovensko umiestnilo na 21. mieste z 38 v hodnotení dane z príjmov právnických osôb. Predseda Sasky Richard Sulík dlhodobo hovorí o návrate rovnej dane, ktorá bola v minulosti jedným z faktorov výrazného ekonomického rastu. Uvedomuje si však negatívne dopady na štátny rozpočet.

„Vláda vie podnikateľom pomôcť opatreniami, ktoré sa dajú realizovať rýchlo a nestoja veľa. Keď sa firmám bude dariť, vďaka ekonomickému rastu bude možné konsolidovať verejné financie,“ ozrejmuje Sulík.

Zamestnávatelia však stále bojujú s energetickou krízou. Slovenský priemysel je energeticky náročný, preto je otázkou, ako uchopiť transformáciu a zelené investície, aby nevznikli nové závislosti. Je totiž jasné, že aktuálne vybudované zdroje energií nebudú stačiť pre plne dekarbonizovanú ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Rečníci považujú za kľúčové priority zabezpečenie stabilnej dodávky energií a predvídateľné ceny energií, ktoré zabránia predražovaniu výroby.

Presun eurofondov na regionálnu úroveň

Verejné financie sú v stave, keď sa podniky ani domácnosti nevyhnú uťahovaniu opaskov. Novú vládu čakajú zásadné rozhodnutia, ako stabilizovať ekonomiku a najviac postihnuté odvetvia. V tejto oblasti považujú lídri za prioritu zásadné zlepšenie narábania s eurofondmi, predovšetkým na regionálnej úrovni.

Za inšpiráciou nemusíme chodiť ďaleko. V Poľsku z eurofondov financujú rozvoj regiónov i hlavného mesta. Zatiaľ čo Slovensku ostáva dočerpať ešte 25 percent z 15-miliardového balíka „starých“ eurofondov, Poliakom len deväť percent.

Okrem byrokracie vidia zamestnávatelia problém v pomalých procesoch, nezmyselnom znení zadaní mnohých projektov a následných kontrolách. Za posledných päť rokov sa Slovensko drží na prvých priečkach v počte identifikovaných podvodov pri čerpaní eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Demokratov Eduard Heger vysvetľuje, že Európska komisia má nastavené kontrolné kritériá aj podľa kredibility krajiny. Prenesenie administratívnej záťaže s prípravou projektov na štát môže podľa Hegera v budúcnosti zjednodušiť proces verejného obstarávania.

Odchod každého vysokoškoláka bude v budúcnosti stáť 2 800 000 eur

V zahraničí podľa aktuálnych údajov študuje každý piaty vysokoškolák. Podľa prezidenta RÚZ môžeme byť hrdí, že dokážu uspieť v zahraničnej konkurencii. Problém však je, že iba polovica z nich sa po skončení školy plánuje vrátiť na Slovensko.

Univerzita Komenského s renomé najlepšej slovenskej univerzity sa ešte pred piatimi rokmi v prestížnom rebríčku Times umiestňovala medzi 601. a 800. miestom. Dnes už nepatrí ani medzi 1 000 najlepších.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme desiatky univerzít, pričom len približne sedem z nich sa orientuje na prírodné a technické vzdelávanie. Aj napriek tomu každú z vysokých škôl financujeme rovnako. Otázkou je, či je skladba škôl a študijných odborov správna,“ konštatuje prezident RÚZ Kiraľvarga.

Zamestnávateľské organizácie opakovane upozorňujú na chýbajúcu kvalifikovanú pracovnú silu. Dlhodobo nedokážu obsadiť okolo 80-tisíc pracovných miest.

O potrebe skvalitniť slovenský vzdelávací systém na všetkých úrovniach panuje medzi lídrami politických strán zhoda. Na stole je tiež optimalizácia počtu škôl a vytvorenie užšieho prepojenia škôl so súkromným sektorom.

Predseda KDH Milan Majerský je presvedčený, že duálne vzdelávanie prináša výhody zamestnávateľom aj študentom.

„Jednak sa stredoškoláci vzdelávajú pre potreby konkrétnej firmy a budujú si vzťah. Ak všetko funguje, študent dostane po skončení štúdia pracovnú zmluvu a dobre platenú prácu. Robia to už aj niektoré vysoké školy,“ vysvetľuje Majerský.

SkryťVypnúť reklamu

Riešením pre skvalitnenie škôl môže byť aj vytvorenie hodnotiaceho systému, napríklad na základe úspešnosti absolventov a výšky ich priemernej mzdy. Tie najkvalitnejšie a najúspešnejšie školy by vláda následne „odmenila“.

Tento článok vám prináša Republiková únia zamestnávateľov.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Práca

Súvisiace témy: Biznisové príbehy, Firmy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 298
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 990
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 175
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 960
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 625
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Dalibor Dvorský v drese St. Louis Blues.

Informáciu potvrdil aj Miroslav Šatan.


Martin Turčin
Radosť slovenských hokejistov z prvého gólu v zápase proti Lotyšsku na MS 18.

Slovensko obsadilo v skupine A druhú priečku.


a 1 ďalší
Oleksander Peresunko v drese Prešova.

Do elitnej kategórie postúpia prvé dva tímy.


SkryťZatvoriť reklamu