BRATISLAVA. Šéf Smeru Robert Fico chce po voľbách podať žalobu na Zuzanu Čaputovú, aby skončila ako prezidentka. Predseda OĽaNO Igor Matovič zas vyzýva ľudí, aby nevolili SaS, lebo jej šéfa Richarda Sulíka kedysi vo vláde vraj inštruoval bývalý partner Penty Jaroslav Haščák.
Posledný víkend pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré budú v sobotu 30. septembra, priniesol ešte viac nevraživosti a nenávisti. Prispel aj šéf KDH Milan Majerský, ktorý vyhlásil, že v programe Progresívneho Slovenska sú prvky extrémizmu.
V predvolebnom boji takmer každého proti každému zanikli štátnicky sa tváriaci prejav šéfa Hlasu Petra Pellegriniho v Prešove, v ktorom chcel vyhovieť všetkým, na ktorých si spomenul, či koncert PS v piatok večer na Hlavnom námestí v Bratislave, ktorý okrem začínajúceho dažďa a známych hudobníkov ničím zvláštnym nezaujal.
V článku sa dočítate:
- prečo chce Fico žalovať prezidentku,
- prečo ľudia podľa Matoviča nemajú voliť Sulíka,
- kto sú podľa KDH extrémisti.
Fico chce žalovať, nikto sa veľmi nepridáva
Smer chce podať po voľbách žalobu na prezidentku za to, že si pred vyše rokom, v auguste 2021, pozvala na stretnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Mala ho na ňom ovplyvňovať v prípade trestného stíhania bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Dopustil sa ho podľa vyšetrovateľov, keď minulý rok v júli zastavil zásah Úradu inšpekčnej služby proti svedkom Národnej kriminálnej agentúry, ktorých podozrievali z krivých výpovedí.


Prezidentkin hovorca Martin Strižinec obvinenie odmietol a povedal, že Čaputová sa stretla so Žilinkom pre jeho napäté vzťahy so šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Danielom Lipšicom.
Na to, aby parlament mohol podať žalobu na prezidentku, musí ju schváliť trojpätinová väčšina poslancov. Nie je isté, či ju Fico po voľbách bude mať, lebo za nápad Smeru sa nikto nechystá hlasovať. Iba SNS, ktorá už vyhlásila, že by takýto návrh podporila. Aj Republika tvrdí, že najskôr potrebuje vidieť návrh žaloby.
Smer odmietol v tejto veci podporiť aj Hlas. „Je to ich taktika, ak si myslia, že toto je najdôležitejšia téma pred voľbami, nech sa páči, ale ja si myslím, že Slovensko má dôležitejšie problémy, toto je bočná záležitosť,“ povedal v relácii RTVS o 5 minút 12 Pellegrini.
Za súčasť predvolebnej kampane považuje žalobu nielen PS, ale aj Demokrati bývalého premiéra Eduarda Hegera. Aj keď poslanec Demokratov Andrej Stančík označil na sociálnej sieti vystúpenie Fica na sobotnej tlačovej besede, kde hovoril o žalobe na prezidentku za „z technického hľadiska meisterstuck“. Ale ako ostatní Demokrati aj on odsúdil snahu Smeru.
Matovič chce vyautovať Sulíka
Deň po Ficovi prišiel s ťažkým obvinením aj Matovič proti svojmu nezmieriteľnému rivalovi a bývalému koaličnému partnerovi Sulíkovi. Na základe správ z aplikácie Whatsapp, ktoré zrejme patria šéfovi liberálov, ho obvinil z toho, že prinajmenšom počas jesene 2020, keď bol prvým vicepremiérom, sa dal inštruovať Haščákom vo veci získania peňazí pre zdravotnú poisťovňu Dôvera, ktorá patrí Pente.
Kto proti komu vystúpil
- Fico proti prezidentke,
- Matovič proti Sulíkovi,
- Majerský proti Progresívnemu Slovensku,
- Sulík proti Dzurindovi.
„Sulík je Haščákova bábka,“ povedal Matovič v nedeľu poobede na tlačovke. Má to dokazovať komunikácia šéfa liberálov a bývalého partnera finančnej skupiny z jesene 2020.
Z údajnej zálohy Sulíkovho telefónu Matovič prečítal úryvky správ, v ktorých Haščák vraj vyzýval šéfa liberálov, aby nesúhlasili s dotovaním Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) zo strany štátu, ale aby peniaze dostali cez zvýšenie platieb štátu aj súkromné poisťovne Dôvera a Union. Sulík mal Haščákovi odpísať, aby mu dodal cez tímlíderku SaS pre zdravotníctvo Janu Bittó Cigánikovú argumenty na toto blokovanie návrhu OĽaNO.
Za to, že SaS v septembri 2020 stopla na vláde návrh OĽaNO na dofinancovanie VšZP, si mal Sulík od Haščáka vypýtať pozitívne PR pre Cigánikovú v médiách vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine.
Matovič na tlačovke neposkytol ďalšie dôkazy pre tieto svoje tvrdenia. Uviedol len, že mal možnosť nahliadnuť do zálohy Sulíkovho telefónu z roku 2020, ktoré vraj kolujú po Bratislave. Ich cena je údajne až milión eur.
Namiesto ministerstvom zdravotníctva navrhovaných 300 miliónov eur dostala nakoniec VšZP takmer dvesto miliónov eur. Sulík to vtedy považoval za svoj úspech. Ani táto finančná injekcia však VšZP nepomohla a jej aktuálna strata prevyšuje 112 miliónov eur.
„Nebudem sa vyjadrovať k obsahu svojho mobilu,“ reagoval Sulík v nedeľu podvečer v Liberálnom dome na tlačovku OĽaNO. Správy s Haščákom označil za domnelé, ale nepoprel ich.
Fakt, že chcel Matovič kúpiť jeho zálohu telefónu, označil za suterén. „Ja sa do bahna s Igorom Matovičom kúpať nepôjdem.“
Skutočnosť, že SaS bola proti tomu, aby sa VšZP dofinancovala 300 miliónmi cez zvýšenie jej základného imania, označil Sulík za ich dlhodobé presvedčenie, nie že mu to poradil Haščák. SaS bola podľa neho za to, aby štát zvýšil svoj príspevok do poisťovní o spomínanú sumu cez poistencov štátu. Tými sú napríklad deti, matky na materskej či dôchodcovia. Všetci títo ľudia sú podľa Sulíka aj v Dôvere či Unione, nielen vo VšZP.
Ani Haščák nepoprel komunikáciu so Sulíkom. Chce, aby polícia trestne stíhala za korupciu človeka, ktorý ponúkol Matovičovi komunikáciu šéfa liberálov v mobile. Polícia by podľa bývalého partnera Penty mala konať aj proti lídrovi OĽaNO za neoznámenie trestného činu.

KDH vidí v PS extrémizmus
Vyjadrenia Sulíka z tlačovky úplne prekryli jeho víkendovú výzvu lídrovi Modrých Mikulášovi Dzurindovi, aby odstúpil z volieb.
„Dzurinda prispel k porážke Mečiara, no dnes môže napomôcť návrat Fica,“ vyhlásil v soboru šéf liberálov a vyzval Modrých, aby odstúpili z volieb. Modrí majú len vyše percentnú podporu v prieskumoch verejnej mienky.
„Richard Sulík by mal vážiť slová a možno aj zvážiť svoje ďalšie kroky. Ešte
prednedávnom sľuboval vyhrať voľby a predviesť kampaň svojho
života. Vyhnanie Modrých, Most-Híd z volieb však nepomôže
ani SaS, ani Slovensku,“ reagoval na to podpredseda Modrých Ľuboš Schwarzbacher.
Svojím vyjadrením voči prípadnému koaličnému partnerovi Progresívnemu Slovensku prekvapil aj šéf KDH Majerský v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Keď hovoril o tom, že KDH nepôjde do vlády so Smerom a extrémistami popri ĽSNS a Republike spomenul aj Progresívne Slovensko. „V poslednom období citlivo vnímam Progresívne Slovensko, ktoré má vo svojom programe extrémistické prvky,“ podotkol Majerský. Hoci svoje slová bližšie nevysvetlil, oživil spomienky na jeho nedávne vyjadrenie o LGBTI ako o pliage.
V štúdiu rozhlasu sediaci Fico šéfovi KDH s úsmevom povedal, že podľa rozhovorov, ktoré má s členmi hnutia, viacerí by so Smerom do vlády išli.
Naopak, Pellegrini v nedeľu v RTVS opäť odmietol jasne odpovedať na otázku, či uprednostňuje koalíciu so Smerom, alebo PS. Ani líder progresívcov Michal Šimečka jasne nevylúčil z povolebnej spolupráce Hlas.
Jeho šéf Pellegrini v sobotu v prejave v Prešove hovoril o Hlase ako o štvrtej ceste, ktorou sa Slovensko môže po voľbách vybrať, okrem návratu Smeru, pokračovaní Matoviča alebo vlády neskúsených politikov z PS.
Jeho predstavitelia v piatok na Hlavnom námestí hovorili najmä o budúcnosti pre Slovensko v Európe. Na koncert, ktorý usporiadali, ich prišli podporiť hudobníci ako Jana Kirschner alebo Lasky z Pary. V rámci nej už ako tradične hral na base primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Beata
Balogová
