BRATISLAVA. Rokovanie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR sa v pondelok nekonalo. Výbor nebol uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov za Smer, Hlas a Sme rodina. Neprišiel ani generálny prokurátor Maroš Žilinka, je na dovolenke.
Člen výboru Juraj Šeliga (Demokrati), ktorý rokovanie inicioval, to považuje za zbabelosť generálneho prokurátora.
Žilinka sklamal Šeligu
Šeliga sa dozvedel, že Žilinka išiel na dovolenku a zastúpiť ho mal prostredníctvom online pripojenia námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, ktorý udeľoval paragrafy 363.
„Kam sme sa to dostali? Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť. Smer sa ho naplno zastáva a dáva obžalobu na prezidentku. Potom Národná rada, ktorá je najvyšším zákonodárnym orgánom a má aj všeobecnú kontrolnú právomoc, zvolá ústavnoprávny výbor a generálny prokurátor radšej rýchlo utečie na dovolenku,“ uviedol Šeliga.
„Pred týždňom sa Žilinka vyjadroval na adresu prezidentky a tiež na moju adresu a odmietol odpovedať na novinárske otázky. Odmietol odpovedať na vážne podozrenia, či sa stretával s Dianou Santusovou a ďalšími v budove generálnej prokuratúry," vysvetlil Šeliga.
Podozrivé udeľovanie paragrafu 363
Šeliga dodal, že Žilinka odmietal odpovedať aj na to, na základe čoho generálna prokuratúra rozhodla udeliť paragraf 363 pre podozrenia, že sa manipulovali vyšetrovania, a že sa snažili diskreditovať takzvaných elitných vyšetrovateľov Čurillu, Ďurku a spol.

„V jednom prípade prokuratúra rozhodovala tak, že 363 neudelila. Povedala, že ak nie je vznesené obvinenie, tak nemôže udeliť 363. V druhom prípade, v prípade Santusovej, kde mala byť aj ona jedna z osôb, o ktoré sa zaujímala polícia, a v prípade ďalších, aj keď tam nebolo vznesené obvinenie, tak 363 udelila," pripomenul Šeliga s tým, že nie je možné, aby v jednom prípade rozhodol prokurátor tak, že odmietne, a potom bez toho, aby sa zmenili okolnosti, vyhovie.
„Ak je pravda, že sa stretávali, a ak je pravda, že sú prepojenia generálneho prokurátora na niektorých vyšetrovateľov, prípadne iné osoby podozrivé z trestnej činnosti, tak v takomto prípade tieto 363 boli nezákonné," vyhlásil Šeliga.
Šeliga dodal, že je potrebná reforma prokuratúry a zrušenie paragrafu 363.
„O tomto sa bude rozhodovať vo voľbách. Či na prokuratúre bude stále vládnuť neobmedzene cez 363 Žilinka, alebo sa niečo zmení," uzavrel Šeliga s tým, že otázkou je, prečo to Žilinka robí a koho tým kryje.