BRATISLAVA. Vládny kabinet definitívne potvrdil dodávku elektriny so zastropovanou cenou silovej elektriny pre domácnosti v budúcom roku. Ministri schválili všeobecný hospodársky záujem o energetike.
Na základe dávnejšie podpísaného memoranda a implementačnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami a schváleného všeobecno-hospodárskeho záujmu, Slovenské elektrárne vyrobia a dodajú agentovi v budúcom roku zhruba šesť terawatthodín elektriny za cenu 61,2 eura za megawatthodinu.
Bez vyhlásenia všeobecno-hospodárskeho záujmu a zastropovania cien silovej elektriny by sa podľa odhadov ministerstva hospodárstva mohla cena silovej elektriny pre domácnosti vyšplhať až na 167 eur za megawatthodinu.
Slovenské elektrárne v budúcom roku vyrobia elektrinu vo svojich atómových elektrárňach a tú následne za spomínanú zastropovanú cenu dodajú agentovi, ktorým bude aj v budúcom roku štátny Slovenský plynárenský priemysel.
Agent má okrem rozdelenia elektriny medzi jednotlivých dodávateľov elektriny, ktorí dodávajú elektrinu domácnostiam, zabezpečiť aj zachovanie súčasnej úrovne niektorých nákladov dodávateľov elektriny, ktoré vstupujú do maximálnej ceny za dodávku elektriny pre domácnosti.
Agent dodá všetkým oprávneným dodávateľom objem elektriny za cenu 61,2 eura za megawatthodinu zvýšenú o koeficient definovaný vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia dodávky elektriny, vo výške 10 %. Výsledná cena za dodávku elektriny agentom pre oprávnených dodávateľov teda bude 67,33 eura za megawatthodinu.
Rokovanie vlády:
- Vláda odobrila plán k úsporám v zdravotníctve. Do roku 2030 možno podľa nej ušetriť 426 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia. Implementačný plán namietali viaceré zdravotnícke organizácie, celkové úspory nepovažujú za reálne. Plnenie niektorých opatrení chcelo posunúť aj ministerstvo zdravotníctva.
- S nedostatkom pracovnej sily v priemysle pomôžu ľudia z tretích krajín. Vláda preto schválila nariadenie, ktoré umožní udeliť národné pracovné víza vybraným skupinám občanov tretích krajín. Ide o zoznam sedemnástich krajín: Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Severomacedónskej republiky, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny, Uzbekistanu, Filipín, Indonézie a Nepálu.
- Vláda spresnila obmedzenia regulácií pri zavádzaní európskych smerníc. Ochrana pred neopodstatneným goldplatingom je jednou z reforiem plánu obnovy. Čiastočne bol tento inštitút zavedený v rámci zmien a doplnení jednotnej metodiky schválenej vládou začiatkom júna minulého roku. Schválená novela podľa MH sfinalizuje tento inštitút prostredníctvom spresnenia niektorých ustanovení v súvislosti s goldplatingom, a to napríklad aj jeho definíciou.
- Súčasťou rozvoja princípu takzvaného otvoreného vládnutia je aj podpora slobody médií a ochrana novinárov. Konštatuje sa to v Akčnom pláne Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2024 až 2026. Dokument si v danej oblasti kladie za cieľ „vytvorenie koordinácie medzinárodných iniciatív zameraných na podporu slobody médií a ochrany novinárov na národnej úrovni". „Cieľom je podporovať dôveru občanov vo svoj vlastný štát a jeho inštitúcie," dodal dokument.
- Do konca budúceho roku majú byť z Chemka Strážske odstránených 150 ton nebezpečného odpadu. V druhom kole sa počíta s odstránením približne 5000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z objektu Teplárne.
Počet administratívnych kapacít bude pre úspešnú implementáciu programového obdobia 2021 - 2027 zmenený. Vyplýva to z návrhu ministra investícií Balíka.Nový počet bude platiť od 1. januára 2024 do 31. decembra 2028. Rezort investícií upozornil, že by sa nemala opakovať situácia z programového obdobia 2014 - 2020, keď bola technická pomoc na platy týchto kapacít vyčerpaná výrazne skôr, než bolo programové obdobie ukončené. Následne bolo potrebné dofinancovať platy zo štátneho rozpočtu.