Robert Fico dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej 14 dní na zostavenie vlády. Avšak o zostavenie väčšiny sa pokúša aj Progresívne Slovensko. U progresívcov si jasne uvedomujú, že Hlasu budú musieť dať veľkorysú ponuku - vrátane lákavých postov vo vláde.
Smer a extrémisti nie. Vedenie KDH nechce k povolebným rokovaniam prezradiť viac, oslovení členovia rady hnutia, ktorá bude rozhodovať, však hovoria, že Smer nemôže dať KDH žiadnu ponuku, ktorá by hnutie prinútila zmeniť názor.
Viac informácií o zľavnenom predplatnom nájdete aj tu.
Strany sa dohadujú medzi sebou navzájom, ale i samy vo svojom vnútri, kto, kedy a za akých podmienok by išiel do vládnej koalície. O všetkom napokon nerozhodne Smer ani PS, ale Hlas a možno KDH. Aké sú nálady a požiadavky v týchto stranách? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- PS je ochotné dať Hlasu štedrú ponuku. O prepustení postu premiéra nehovorili
- Neodolateľná ponuka zo Smeru? Taká pre KDH neexistuje, vravia rozhodujúci členovia
- Slovensko sa pridalo k sympatizantom Putina, píše New York Times
- Málo šetriť, veľa rozhadzovať. Aké ekonomické nezmysly prináša Smer, Hlas a SNS?
- Peter Sagan ukončil kariéru, celkovo v nej nazbieral 121 profesionálnych víťazstiev
- Deťom neponúkajte ani nealko pivo. Učíte ich, že piť alkohol je normálne, tvrdí odborník
PS je ochotné dať Hlasu štedrú ponuku. O prepustení postu premiéra nehovorili

Keď sa novinári europoslankyne za Smer Moniky Beňovej pýtali, či sa im podarí presvedčiť Hlas na vstup do spoločnej vlády, vysmiala sa zarazená znením otázky spôsobom, ako by už malo ísť o hotovú vec. „Hlas? Jasné,“ povedala Beňová ešte počas volebnej noci.
Je to práve Hlas, bez ktorého nedokáže zložiť vládnu koalíciu s väčšinovou podporou v parlamente ani Smer ako víťaz volieb, ani Progresívne Slovensko. Hoci prezidentka Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády víťaza volieb šéfa Smeru Roberta Fica, zatiaľ to nevzdávajú ani v Progresívnom Slovensku.
Nielen Smer, ale aj PS už neformálne komunikuje s Hlasom. Podľa informácií SME si pritom v PS jasne uvedomujú, že Hlasu, v ktorého vedení sedia aj bývalí blízki spolupracovníci Fica či Roberta Kaliňáka, budú musieť dať veľkorysú ponuku - vrátane lákavých postov vo vláde.
O prípadnom prepustení postu premiéra pre Petra Pellegriniho však podľa informácií SME ani neformálne nehovorili. Progresívne Slovensko pritom verejne komunikuje, že post predsedu vlády patrí najsilnejšej strane v koalícii - teda im, ak by napokon vládu zostavovali.
- Fico to nemá isté: V Hlase vedia, že Robert Fico ich vo vláde zlikviduje ako dosiaľ všetkých a vzhľadom na parlamentný výsadok SNS by to aj so „stabilitou“ bolo slabšie. Vďaka tomu sa otvárajú ďalšie dve realistické možnosti, píše Peter Tkačenko.
- Hlas by mal zvážiť pat: Pellegrini si musí byť vedomý jedného: ak bude mať Smer v opozícii, do Silvestra ho opustí aj posledný volič. Na strane druhej, smutná budúcnosť všetkých expartnerov Smeru – HZDS, SNS aj hidašov – je indíciou, že ani počúvať H(h)las krvi nemusí byť životnou poistkou, píše Peter Schutz.
- Pozitívne poznatky z volieb: Očakávania, že po voľbách v tak silno polarizovanej, tradične konzervatívnej krajine, ktorá je pod silným vplyvom ruskej propagandy a klamstiev, má šancu vzniknúť nejaká jednoliata prozápadná a reformná vláda, sú nereálne. Ale výsledky naznačujú, že krajina sa predsa len pomaličky posúva, píše Jakub Filo.
Neodolateľná ponuka zo Smeru? Taká pre KDH neexistuje, vravia rozhodujúci členovia

Šance Progresívneho Slovenska zlákať Petra Pellegriniho a jeho Hlas do spoločnej vládnej koalície by padli na nulu, keby KDH odobrilo povolebnú spoluprácu so Smerom Roberta Fica. Hlas pomerne jasne naznačuje, že variant budúcej vlády so Smerom a KDH považuje za lepšiu.
Prípadné zoskupenie Smer-Hlas-SNS by totiž malo nielen krehkejšiu parlamentnú väčšinu 79 poslancov, ale aj rôznorodý desaťčlenný poslanecký klub SNS, v ktorom bude len jediný člen strany - líder Andrej Danko. Chýbala by záruka stabilného vládnutia.
Denník SME hovoril s dvojciferným počtom členov KDH z najvyššieho vedenia, tiež z krajských organizácií hnutia aj so známejšími radovými členmi s vplyvom na dianie, ktorí budú môcť na rokovaní Rady KDH hlasovať.
Viacerí na záznam nechceli odpovedať na polemiku v strane o prípadnej vláde so Smerom, mimo záznamu však koalíciu so Smerom odmietli. Tvrdili, že KDH by mohla spolupráca so Smerom zničiť podobne, ako HZDS a SNS po Ficovej vláde z roku 2006 a opäť SNS a Most-Híd po vláde z roku 2016.
V krátkosti z domova:
- Dominancia Smeru na vidieku je mýtus: Progresívne Slovensko vyhralo vo väčšine krajských miest, no mimo Bratislavy boli výsledky v ostatných mestách tesné. Naopak, Smer opäť získal regióny, ktoré v minulosti už stratil. Pozrite si detailne volebné mapy.
- Volebná korupcia v osadách: NAKA preveruje podozrenia z volebnej korupcie v rómskych osadách na východe Slovenska. Dominovala tam koalícia Igora Matoviča. Ten tvrdí, že o 500 eurách v osadách nehovorili, ale urobili dobrú kampaň.
- Audit v lekárskej komore: Mnoho podnetov na lekárov, ktoré má riešiť lekárska komora, skončí s minimálnou sankciou alebo takzvane „vyhnijú“ pre uplynutie lehoty. Dobrým príkladom je aj lekár Peter Lipták, ktorý počas pandémie covidu nabádal k nedodržiavaniu bezpečnostných opatrení.
Slovensko sa pridalo k sympatizantom Putina, píše New York Times

Nie je jasné, ako bude vyzerať prípadná vládna koalícia vedená Robertom Ficom. Ten sa môže rozhodnúť byť pragmatikom ako talianska premiérka Georgia Meloni, píše o slovenských voľbách denník New York Times pod titulkom Slovensko sa pridalo k sympatizantom Putina.
„Výsledky volieb prichádzajú v čase, keď v USA a v EÚ rastie nespokojnosť s tým, že Západ míňa miliardy dolárov na pomoc Ukrajine, a zvyšujú sa požiadavky, aby peniaze vlády míňali na domáce priority,“ uvádza americký denník.
„Únava z vojny je zatiaľ citeľnejšia v strednej než v západnej Európe,“ cituje New York Times profesora na parížskej univerzite Sciences Po Jacquesa Rupnika. „Slovensko ukazuje, že hrozba za vašimi dverami nemusí nutne znamenať plnú podporu Ukrajiny.“
Fakt, že na Slovensku bol zvolený politik, ktorý vyhlasoval, že na Ukrajinu už nepošle ani jeden náboj, ďalej zvýši tlak na ukrajinské vedenie, píše denník.
- Slovensko sa obracia k Moskve: Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď pod nátlakom odišiel z funkcie premiéra, aj po sérii obvinení z korupcie sa mal šéf Smeru Robert Fico už navždy stať človekom minulosti, píše poľský denník Rzeczpospolita.
- Kyjev čaká na vznik koalície: Ukrajina rešpektuje voľbu Slovákov v parlamentných voľbách a úspech strany, ktorá nesúhlasí s posielaním vojenskej pomoci, povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Podľa jeho slov Kyjev môže prvé závery robiť až po sformovaní vládnej koalície na Slovensku.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Situácia na fronte: Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky pri obci Makiivka v Luhanskej oblasti aj 38 útokov v Doneckej oblasti pri viacerých obciach, tvrdí ukrajinské velenie. Na fronte pri Bachmute sa Rusi pokúšali získať späť stratené pozície pri Andrijivke. V Záporožskej oblasti sa ruské sily pokúsili získať späť svoje stratené územie v oblastiach osád Novodarivka a Verbove, ale neuspeli.
- Ukrajinský tankista volal do Ruska: Ukrajinský tankista telefonoval kvôli pokazenému ukoristenému ruskému tanku na technickú podporu do ruskej fabriky Uralvagonzavod, aby mu poradili s opravou stroja. Rusi sa mu - vrátane riaditeľa závodu - naozaj snažili pomôcť. Zjavne nezistili, že hovoria s ukrajinským vojakom.
- Únia od Lisabonu po Luhansk: EÚ sa čoskoro bude rozprestierať od portugalského Lisabonu po Luhansk na východe Ukrajiny, povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v Kyjeve na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ. Zdôraznila, že európski priatelia a partneri podporia Ukrajinu na tejto ceste.
- Zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine: Európska únia pripravuje zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine a aj dlhodobé bezpečnostné záväzky. Počas návštevy Kyjeva to uviedol šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. Vyjadril tiež nádej, že štáty Únie dospejú k rozhodnutiu o zvýšení pomoci do konca roka.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Môže národné zmierenie poraziť populizmus?
- Foreign Policy: Ako vyzerá víťazstvo na Ukrajine?
- Reuters: USA obnovili špionážny program ponoriek z čias studenej vojny s cieľom čeliť Číne
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Málo šetriť, veľa rozhadzovať. Aké ekonomické nezmysly prináša Smer, Hlas a SNS?

Novú slovenskú vládu čaká niekoľkomiliardová sekera v štátnom rozpočte a musí si tiež získať dôveru na finančných trhoch, ktoré financujú verejný dlh. Ako chce trojica potenciálnych koaličných partnerov – teda Smer, Hlas a SNS – riešiť nakopené problémy?
Ani jeden z volebných programov neobsahoval kapitolu o verejných financiách. Na druhej strane, nešetrilo sa slovíčkami ako podpora, dotácia, dávka, kompenzácie, stimuly a príspevky či prívlastkami vyšší a štedrejší.
Volebné programy tiež naznačujú, odkiaľ by na to prípadná vláda Smeru vzala peniaze. Obsahujú napríklad dodatočné zdanenie veľkých podnikov a bánk, ale aj úľavy pre malých podnikateľov.
Exminister financií a prezident MESA 10 Ivan Mikloš si myslí, že vláda na čele so Smerom by nasadila také nástroje, ktoré ohrozia budúcu konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, ako sú bankový odvod a mimoriadne dane.
V krátkosti z ekonomiky:
- Pokračovanie River Parku dostalo zelenú: Keby sme zostavili zoznam očakávaných bratislavských projektov, pokračovanie komplexu River Park by v ňom bolo vysoko. Na projekt v centre Bratislavy sa čaká dlhé roky. Môžu za to dlhé povoľovania aj ťahanice. Časť, ktorú pripravuje developer Cresco Real Estate, od úradov dostala územné rozhodnutie.
- Najhoršie pracovné prostredie v EÚ: Slovenské pracovné prostredie je z hľadiska podielu napätých pracovných miest najhoršie v Európskej únii. Vyplýva to zo štúdie Konfederácie odborových zväzov, v ktorej boli zverejnené dáta Eurofoundu. Zamestnanci na Slovensku sú totiž neprimerane zaťažení v práci, čo môže mať za následok riziko zhoršeného zdravia a blahobytu.
- Biedna elektrifikácia áut: Slovensko je v elektrifikácii osobných vozidiel na chvoste Európskej únie, v oblasti nákladnej dopravy však máme príležitosť zachytiť dynamiku už na začiatku a byť súčasťou transformácie a dekarbonizácie celého európskeho trhu. V roku 2022 dosiahol podiel elektromobilov na registráciách úroveň 0,4 percenta.
Peter Sagan ukončil kariéru, celkovo v nej nazbieral 121 profesionálnych víťazstiev

V roku 2018 bol na vrchole svojej formy. Trikrát po sebe vyhral majstrovstvá sveta, dočkal sa vytúženého triumfu na Paríž - Roubaix a na Tour de France si na jednu etapu obliekol žltý dres.
Na najslávnejšie preteky sveta sa po kontroverznej diskvalifikácii po kolízia s Markom Cavendishom vrátil štýlovo a nielenže si prinavrátil zelený dres, ale získal ho s priepastným 231-bodovým náskokom.
Keď 10. júla 2019 v etape do Colmaru prešprintoval Wouta van Aerta či Mattea Trentina, len málokto tušil, že to bude jeho posledné víťazstvo na Tour. Odvtedy jeho hviezda začala žiariť slabšie. Mašina na víťazstvá sa zadrhla.
Dôvodov bolo viac od nástupu mladej dravej generácie cez zdravotné problémy spojené s koronavírusom. A tak mnohých neprekvapuje, že sezóna 2023 bola pre Sagana v cestnej cyklistike posledná.
Svoju rozlúčku absolvoval na klasike Tour de Vendée, ktorá symbolicky vrcholila na mieste, kde si pred piatimi rokmi obliekol žltý dres. Sagan dosiahol v cestnej cyklistike celkovo 121 profesionálnych víťazstiev.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Deťom neponúkajte ani nealko pivo. Učíte ich, že piť alkohol je normálne, tvrdí odborník

Herečka Kristen Bellová v talkšou The Kelly Clarkson Show priznala, že jej dve deti, osemročná Delta a deväťročná Lincoln, sa občas napijú nealkoholického piva. Uznala síce, že to môže znieť šialene, no zároveň vysvetlila, že dievčatá si túto chuť spájajú so svojim otcom Daxom Shepardom.
"Je abstinujúci alkoholik, ale má rád nealkoholické pivo, takže si otvoril jedno pri prechádzke pri západe slnka, keď mal na hrudi našu najstaršiu dcéru. Ako bábätko po pive šmátralo a niekedy sa prisalo na jeho okraj. Myslím si, že to vníma ako niečo výnimočné, niečo otcovské, niečo rodinné," približuje Bellová.
V reštaurácii však dcére nealkoholické pivo nedovolí, ani v prípade, že si ho vypýta. Bellová neskôr uviedla, že jej deti sú poučené o závislosti a návykových látkach a vedia, ako im môžu ovplyvniť telo a aké sú škodlivé.
Námestník riaditeľa pre psychoterapeutickú starostlivosť OLÚP Predná hora si nevie vysvetliť jej obhajovanie pitia nealka u detí. Upozorňuje, že pitie aj nealkoholického piva v detstve je rizikové z hľadiska potenciálneho rizika rozvoja závislosti v dospelosti.
V krátkosti o zdraví:
- Kvôli chudnutiu cvičte ráno: Nová štúdia publikovaná v septembri v lekárskom časopise Obesity ukázala, že ranné cvičenie má väčší prínos pre udržanie si váhy ako tréning v inom dennom čase. Výsledky naznačujú, že najlepšie je cvičiť medzi siedmou a deviatou hodinou ráno.
- Čo vplýva na kvalitu kostí: S pribúdajúcim vekom strácajú naše svaly silu. James Edwards, profesor na univerzite v Oxforde, v texte na portáli The Conversation upozorňuje, že našťastie, rovnako ako môžeme budovať silu vo svaloch, môžeme ju budovať aj v kostiach.
- Syndróm polycystických vaječníkov: Syndróm polycystických vaječníkov trápi počas reprodukčného veku približne osem až trinásť percent žien, uvádza WHO. Napriek vysokej prevalencii tohto ochorenia významný počet prípadov PCOS - až 70 percent na celom svete - zostáva nediagnostikovaných.
Karikatúra

Recept dňa
Dusené, pečené aj opekané. Pripravte si sýte recepty s hovädzím mäsom.
Dnes očakávame
- Prezidentka Zuzana Čaputová pokračuje v povolebných rokovaniach s lídrami Hlasu Petrom Pellegrinim a KDH Milanom Majerským
- Hlavné pojednávanie v kauze Babylon s obžalovanými exšéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom Arpášom a právnikom Františkom Polákom
- Švédska Kráľovská akadémia vied oznámi držiteľa, resp. držiteľov Nobelovej ceny za fyziku za rok 2023
Dnes v histórii

3. októbra 1990 sa skončil zjednocovací proces rozdeleného Nemecka spojením NDR a NSR do jedného štátu s názvom Nemecká spolková republika.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
