BRATISLAVA. Majú druhý najsilnejší poslanecký klub s tridsiatimi dvoma poslancami, no až tridsať z nich nikdy v parlamente nebolo.
Prácu poslanca si z PS doposiaľ vyskúšali iba bývalý veľvyslanec pri NATO v Bruseli Tomáš Valášek, ktorý v minulých voľbách kandidoval za stranu Andreja Kisku Za ľudí, a Simona Petrík. V roku 2016 sa dostala do parlamentu za stranu Sieť, no necelý mesiac po voľbách z nej pre vytvorenie vlády so Smerom odišla.
Za Progresívne Slovensko sa do parlamentu dostalo najviac žien zo všetkých budúcich poslaneckých klubov - šestnásť. Zároveň má ako nová strana v parlamente aj najviac nováčikov.

V PS je aj najmladší z poslancov v nasledujúcom volebnom období, 27-ročný Dávid Dej, ktorý je aj bratislavským mestským poslancom.
Skokanom v krúžkovaní v PS sa vďaka preferenčným hlasom stal 59-ročný bývalý policajný prezident z čias vlády Ivety Radičovej Jaroslav Spišiak. Pre boj s organizovaným zločinom mal prezývku slovenský Cattani a známy je aj svojskými výrokmi, z ktorých viaceré zľudoveli.
"Oni vedia, že prečo, aj my vieme, že prečo. Toľko stačí povedať, že my vieme, že oni vedia," povedal napríklad v minulosti k jednému z prípadov.
Z 15. miesta na kandidátke sa Spišiak s viac ako 69-tisíc preferenčnými hlasmi posunul na štvrté miesto.

"Mám pomaly dôchodkový vek a rátam, že toto je môj posledný výstrel," hovoril pritom Spišiak pre SME v júli 2020 po tom, čo sa stal poradcom ministra vnútra za OĽaNO Romana Mikulca.
Dnes Spišiak vraví, že si vie predstaviť, že nastúpi ako poslanec do parlamentu aj v prípade, ak sa PS nepodarí zostaviť vládu. "Keď bude taká situácia, tak potom poviem, čo budem robiť," dodal k otázke, či sa stane opozičným poslancom.